Van der Poel knuste sykkeleliten: – Over all forventning
Oppdatert 18/03/2023 klokken 18:07 GMT+1
Mathieu van der Poel satte flere av verdens største syklister på plass i Milano-Sanremo.
Se nådestøtet som sikret van der Poel-seier: – Voldsomme klyv
Video credit: Eurosport
- Følg Uno-X og flere nordmenn i Volta Ciclista a Catalunya fra og med mandag 20. mars på discovery+ og Eurosport.no
Mathieu van der Poel støtet like før toppen av Poggio og nederlenderen så seg aldri tilbake. Etter en råsterk utforkjøringen holdt han unna for den jagende trioen bestående av Wout van Aert, Filippo Ganna og Tadej Pogacar.
Det var nederlenderens første triumf i Milano-Sanremo og hans tredje seier i et av syklingens fem monumenter.
Han har tidligere vunnet Flandern Rundt to ganger. Det er også hans sjette pallplassering i et monument av 12 starter.
– Dette er en av de rittene som jeg virkelig ønsket å vinne og måten jeg vant på i dag er...ja, over all forventning. Jeg er virkelig glad over denne seieren, sier han til arrangøren.
– Jeg kan ikke tenke meg et bedre scenario enn dette. Jeg sa til laget mitt opp Cipressa at jeg følte beina mine var ganske så bra. Jeg visste at jeg kom til å angripet mot toppen av Poggio. Jeg klarte å finne en liten luke mellom Pogacar og murveggen.
Dagens seier betydde at van der Poel klarte å kopiere bragden som hans bestefar Raymond Poulidour sto for i 1961.
Ganna tok andreplassen. Van Aert ble nummer tre og Pogacar fikk den sure fjerdeplassen.
Uno-X deltok ikke i rittet, og Markus Hoelgaard (Trek-Segafredo) og Sven Erik Bystrøm (Intermarché) var dermed de eneste norske syklistene i feltet.
Avgjorde på Poggio
Etter 266 km med sykkelritt ankom rytterne Cipressa, den første testen på dagens avslutning i Milano-Sanremo.
UAE Team Emirates satte fart opp stigningen, men det kom ingen reelle angrep og de store kanonene valgte å spare kreftene til Poggio ni kilometer før mål.
Der var det fjorårsvinner Matej Mohoric og hans Bahrain - Victorious som satte enorm fart inn i bakken.
2,4 km før toppen derimot var Tadej Pogacar og lagkamerat Tim Wellens som prøvde seg først, men de klarte ikke å opparbeide seg en luke umiddelbart, men når sloveneren selv satte opp farten én kilometer før mål var det kun tre mann som klarte å følge.
Filippo Ganna, Wout van Aert og Mathieu van der Poel hang seg på hjul, før nederlandske van der Poel støtet fra trioen like før toppen.
I den beryktede utforkjøringen ned fra Poggia var verdensmesteren på sykkelkross helt rå. Han holdt unna fra den jagende trioen og kjørte inn til en overlegen seier.
– I kampen mellom supersyklistene så er det Mathieu van der Poel som er supermann i dag, utbrøt Discoverys kommentator Theis Magelssen da 28-åringen kom inn på oppløpet i San-Remo.
Gjør som 3 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Scan her
Del denne artikkelen
Relatert
Reklame
Reklame