NTB
Leiesoldatens perle berget historisk poeng: – Det var seks lange måneder i Bodø
Av
Oppdatert 02/04/2024 klokken 21:27 GMT+2
HamKam ledet lenge borte mot KFUM Oslo, men eliteseriedebutantenes stormløp ga til slutt scoring og 1-1 i åpningsrunden.
KFUM Oslos Petter Nosa Dahl berget ett poeng med sin 1-1-scoring under eliteseriekampen i fotball mellom KFUM Oslo og HamKam på Intility Arena
Foto: NTB
Det var en fortjent utligning for hjemmelaget, og ikke overraskende var det målfarlige Petter Nosa Dahl som fikset scoringen. Han skrudde ballen opp i krysset i siste ordinære spilleminutt etter at «Kåffa» hadde satt gjestene under et kraftig press over tid.
– Det var deilig å få det målet, fy faen altså. Det var seks lange måneder i Bodø. Det er deilig å bare komme hit og spille fotball, sa Nosa Dahl til TV 2.
Han spilte vårsesongen på utlån i KFUM i fjor, før han ble hentet «hjem» til Bodø/Glimt. Nå er han igjen leiesoldat i den lille eliteserieklubben i hovedstaden.
– Det er bare deilig å være her. Når den (scoringen) går inn blir jeg nesten emosjonell. Det er helt fantastisk, og jeg vet jo hva jeg har å vise fram, fortsatte han.
Hardkjør
HamKam hadde lyktes med taktikken sin innledningsvis, men fikk det svært hektisk med å forsvare seg, særlig i andre halvdel av annen omgang.
Litt heldige var «Kamma» også, samtidig som keeper Marcus Sandberg gjorde en meget solid figur. I løpet av fem minutter etter pause brente KFUM-spiss Mame Mor Ndiaye to sjanser alene med målvakten, mens HamKam-stopper Brynjar Ingi Bjarnason satte ballen i egen stolpe.
– Vi spiller oss utrolig godt inn i matchen etter hvert, og i annen omgang synes jeg vi er et nivå over dem. Vi skaper jevnt og trutt, og det er nesten litt utrolig at vi ikke får uttelling tidligere, sa KFUM-trener Johannes Moesgaard.
Trykket fra vertene vedvarte, og Sandberg fikk så vidt vippet et skudd fra Simen Hestnes i nettveggen etter 79 minutter. Hjemmelaget skulle imidlertid trenge litt Nosa Dahl-magi for å få ballen i mål.
Samme mann hadde brent en kjempesjanse til å gjøre 1-1 da han kom alene med Sandberg etter et fælt HamKam-tilbakespill i første gang.
Mawa straffet gamleklubben
HamKam tok ledelsen allerede etter ti minutter. En lang ball opp fra Sandberg ble stusset videre av Tore Sørås i bakrom mot Moses Mawa. Den tidligere KFUM-spissen var fri og vippet ballen elegant over Emil Ødegaard.
– Jeg er litt skuffet over min identifisering av det som skjer tidlig på målet deres. Vi lar stopperne bli dratt ut for enkelt, i stedet for at vi får midtbanespillerne ned for å ta den første støyten. Så den er på min kappe, sa Moesgaard.
HamKam-trener Jakob Michelsen var misfornøyd med eget lag.
– Vi er ikke fornøyd med prestasjonen i dag. Vi møter et Kåffa-lag som gjør det bra og som fortjener all kreditt for kampen her. Men jeg synes vi spiller for individuelt og for dårlig kollektivt, sa han til TV 2.
Oppgjøret ble spilt på Vålerengas stadion, og 4018 tilskuere tok turen for å se KFUMs første kamp på toppnivå.
(©NTB)
Relatert
Reklame
Reklame