Budkov Kjær klar for sin første juniorfinale i Grand Slam
Oppdatert 07/06/2024 klokken 17:58 GMT+2
Nicolai Budkov Kjær er klar for finalen i double sammen med partner Joel Schwaerzler fra Østerrike.
Nicolai Budkov Kjær
Foto: Getty Images
- Følg Casper Ruud mot Alexander Zverev fredag fra fredag kveld på Eurosport.no, TVNorge og Max!
Budkov Kjær/Schwaerzler - Derepasko/Omarkhanov 4-6, 6-2, 11-9
Det er første gang det norske tennistalentet skal spille en finale på juniornivå i en Grand Slam-turnering.
Fra før hadde han en semifinale i singleturneringen i Australian Open tidligere i år som beste resultat. I singleturneringen i Paris røk han ut allerede i første runde mot kvalspilleren Henry Bernet fra Sveits.
Når får han likevel muligheten til å stikke av med et trofe fra årets Roland-Garros-turnering.
– Det er veldig gøy for Nicolai, som hadde litt forventinger om å gå langt i single. Men det er veldig kjekt å gå langt i double også. Det er spesielt med en finale uansett om det er single eller double i disse store turneringene, sier Discoverys tennisekspert Dorthea Faa-Hviding.
Snudde
Nicolai Budkov Kjær og makker Schwaerzler måtte ut i et avgjørende supertiebreak mot sine russiske og kasakhstanske motstandere.
Det var nordmannen og Schwaerzler best til slutt og vant 11-9 etter hva som var et jevnt og nervepirrende tiebreak.
Derepasko/Omarkhanov ledet på et tidspunkt 6-3, men Kjær/Schwaerzler kjempet seg tilbake og kunne juble til slutt.
Budkov Kjær/Schwaerzler tapte det første settet 6-4, men slo tilbake på overbevisende vis med 6-2 i sett nummer to.
Grand Slam-mål
Kjær og Schwaerzler er 1.-seedet i doubleturneringen.
I finalen møter de enten duoen bestående av Alexander Razeghi (USA) og Max Schoenhaus (Tyskland), eller Federico Cina (Italia) og Rei Sakamoto (Japan). Sistnevnte er 2.-seedet.
17-årige Kjær er nummer fire på ITFs verdensranking for junior og har som et av sine mål for året å vinne juniorklassen i en Grand Slam-turnering.
Reklame
Reklame