Hovland reddet seg inn etter svak åpning – Scheffler suveren
Publisert 12/02/2023 klokken 22:03 GMT+1
Det gikk mot en tung avslutning for Viktor Hovland i Phoenix, men etter en trøblete start på de første ni hullene, skulle han redde inntrykket mot slutten.
Viktor Hovland
Foto: Getty Images
Viktor Hovland startet på det tiende hullet, men det var lite som tydet på at norske golfentusiaster skulle få servert en «Hovland-søndag» i starten.
Etter en brukbar åpning med en god rekke med par, skulle det virkelig starte å butte imot. Halvveis ut i runden stod det norske golfesset med tre bogeyer og kun én birdie.
Heldigvis skulle en god avslutning på runden rette opp mye av inntrykket. Kun én bogey og tre birdier på de siste ni sørget for at Hovland gikk på par på den siste runden.
Dermed ender Hovland to slag under par totalt. Nordmannen har om ikke annet levert stabile runder i Phoenix. Han har spilt 70, 70, 71 og 71 slag denne uken, og endte til slutt på en delt 42. plass.
– Det sier litt om hvor høyt hans dårlige nivå er, oppsummerte Discovery-kommentator Per Haugsrud etter runden.
Hovland blir å se i aksjon allerede neste uke. Da skal han spille Genesis Open på Riviera Country Club i Los Angeles.
Amerikanske Scottie Scheffler har vært bunnsolid gjennom hele uken, og søndag var intet unntak. Han gikk ut på det siste hullet med et treslags ledelse på Nick Taylor.
Scheffler kom seg gjennom hull 18 uten noe feil, og kunne dermed juble for seieren. Nevnte Taylor sikret seg 2. plassen, mens Jon Rahm ble nummer tre.
Skrekkrekke
Hovland åpnet helt greit med par på det tiende, ellevte og tolvte hullet, før han på det 13. skulle spille seg til en god eaglemulighet. Nordmannen fikk sjansen til å putte fra seks og en halv meter for eagle, men måtte ta til takke med birdie.
Så skulle det gå langt tyngre for 25-åringen fra Oslo. På det 14. hullet misset Hovland en putt for par fra tre meter og måtte registrere rundens første bogey. Ny bogey ble det allerede på det 15. hullet. For andre runde på rad havnet han i vannet på par fem-hullet, men søndag klarte han ikke å redde par da han bommet på nok en putt på fire meter.
Hovland skulle komme litt til hektene igjen med par på de to påfølgende hullene, men på 18. måtte han nok en gang se seg nødt til å tegne en firkant på scorekortet. Etter å ha havnet i fairwaybunkeren, hakket nordmannen seg oppover mot green. Han klarte dog ikke redde paret fra seks meter.
– Det er ikke noe særlig futt der ute, synes jeg. Å få runden tilbake på par hadde vært fint, men nå handler det nok mye om å finne tilbake til en god følelse. Han er nok allerede Riviera Country Club mentalt nå, sa Discoverys golfekspert Henrik Bjørnstad etter at Hovland var ferdig med sine første ni hull.
Våknet
Viktor Hovland var tydelig forbannet etter å ha spilt ferdig det 18. hullet, men så skulle både spillet og humøret endre seg radikalt.
For allerede på det første hullet på de siste ni vartet han opp med en birdie etter et strålende innspill på green. Det skulle være starten på en rekke med tre strake birdier.
Hovland fortsatte å spille solid på de siste hullene, men måtte registrere rundens fjerde bogey på det sjette hullet etter å havnet i fairwaybunkeren etter utslaget.
25-åringen avsluttet med tre strake par etter å ha reddet seg inn etter et svakt utslag, og endte dermed runden på par.
Relatert
Reklame
Reklame