Spenstig spådom: – Hun kan bli verdens beste
Oppdatert 11/08/2024 klokken 10:07 GMT+2
Henriette Jæger sjokkerte mange da hun tok seg til en knallsterk finale på 400-meter. Max' friidrettsekspert Tonje Angelsen og kommentator Jørn Sundby ser meget lyst på 21-åringens fremtid.
Jæger med kjempetid i OL-finalen: – Absolutt godkjent
Video credit: Eurosport
- Følg friidrett på Max!
PARIS/OSLO (Max):
Henriette Jæger gikk inn i OL med en målsetning om å nå en semifinale på 400-meter. 21-åringen infridde til de grader og klarte også å komme seg til OL-finalen.
Selv om hun ble sist i finalen, satte ikke det en demper på humøret til aremarkingen.
– Det er en tid som er veldig bra. Jeg kan ikke annet enn å være fornøyd. Det er under 50 sekunder igjen, sa hun til Max etter finalen.
– Mamma (som også er trener) sa at det skulle mye til å løpe under 50 sekunder, fordi det er litt i høyden. Men så klarer jeg det, og det er noe som gjør meg veldig, veldig stolt, sa hun om finaleløpet da hun gjestet Max' studio i Paris lørdag morgen.
Den tidligere mangekjemperen har dermed levert et OL langt over forventningene.
Jæger gikk klipp av kvinnenes 4x400-stafett grunnet finaledeltakelsen. Hun synes det var leit, men er likevel klar på at det var utrolig gøy å løpe en finale.
Skal vi tro ekspertene er dette noe hun må begynne å vende seg til.
Saken fortsetter under bildet.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/08/10/image-5d4ed0b2-43ca-47eb-bd4b-0e0c6ea3be11.jpeg)
Henriette Jæger i OL-finalen.
Foto: NTB
Dristig spådom
Max' friidrettsekspert Tonje Angelsen er veldig imponert over Jægers OL-resultater. Hun er så imponert over OL-debutanten at hun ser Jæger som Norges nye stjerne.
– Jeg tror at Henriette blir den nye norske stjernen. Jeg vil ikke legge noe press på henne, men hun har det som trengs, sier hun optimistisk.
Neste sommer-OL arrangeres i Los Angeles. Der mener Angelsen vi vil se mer til sprinthåpet.
– Hun er absolutt et håp for 2028. Da vil jeg si at hun er en klar medaljekandidat, hvis hun fortsetter utviklingen hennes. Hun har et hode som ikke mange andre har.
Også kommentator Jørn Sundby har stor tro på Jæger om fire år.
– Det er ikke umulig at hun om fire år, med spesialtrening og unngåelse av skader, så er medalje fullt mulig å drømme om. Det er ikke umulig for Jæger å bli verdens beste 400-meterløper på sikt, sier han.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/08/10/image-a5ec6f7f-bb4e-4bfe-baa7-a405c26e44c5.jpeg)
Eksperten håper på mer fra Jæger i tiden fremover.
Foto: NTB
Kommer ikke like lett
Mange unge utøvere har den fordelen at mye går på innstinkt, mener Angelsen. Men hun påpeker at utviklingen vil stoppe litt opp når hun blir eldre
– Vi må huske at utviklingen kommer til å stoppe litt opp for henne også, hvor hun må jobbe med små detaljer. Nå har det gått mer på styrke og hurtighet. Når du blir litt mer voksen så kommer ikke ting like lett, understreker Angelsen.
Sett denne?
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/08/10/4024405-81625748-2560-1440.jpg)
Warholm grøsser over egen tabbe: – Det smerter
Video credit: Eurosport
Reklame
Reklame