Russland vant frem i CAS - utøvere får delta i OL
Oppdatert 02/12/2025 klokken 13:21 GMT+1
Russiske og belarusiske utøvere får delta i vinter-OL og Paralympics i Italia som nøytrale etter at landene anket saken til Idrettens voldgiftsrett (CAS).
ROC Beijing 2022
Foto: Getty Images
- Se OL i Milano og Cortina fra 6. - 22. februar på HBO Max!
– Vi er ikke overrasket over beslutningen i CAS, men er naturligvis skuffet over at dette ble konklusjonen. Norges syn i denne saken står fast, men sammen med de andre medlemsnasjonene i FIS må vi naturligvis forholde oss til dette, sier skipresident Tove Moe Dyrhaug i en pressemelding fra Norges Skiforbund.
– Vi trenger noe tid til å finne ut hva som skjer videre. Vedtaket i CAS berører flere utøvere fra ulike grener i FIS, og vi vet foreløpig ikke hva som er tenkt når det gjelder praktisk gjennomføring med tanke på deltakelse i konkurranser før OL, fortsetter Dyrhaug.
Idrettsdomstolen i Lausanne holdt en høring i saken mandag. Der ble det bestemt at 17 russiske og belarusiske utøvere skal få delta i vinter-OL og Paralympics i Italia som nøytrale - etter nesten fire år med utestengelse på grunn av krigen i Ukraina.
Tirsdag skrev Russlands idrettsminister Mikhail Degtyaryov på sosiale medier at en anke til Idrettens voldgiftsrett (CAS) opphevet det generelle forbudet innført av Det internasjonale skiforbundet (FIS) i februar 2022.
Forbudet ble fornyet så sent som i oktober.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/12/02/image-819874a2-8804-4381-9f2d-91f9ed7b0c43-85-2560-1440.jpeg)
Russlands idrettsminister Mikhail Degtyarev
Foto: AFP
Det internasjonale skiforbundet (FIS) har ikke ønsket å åpne for at utøvere fra Russland og Belarus kan delta i lekene under strenge nøytralitetsvilkår.
Avgjørelsen valgte de to landene å anke til Idrettens voldgiftsrett i Sveits. To av de tre ankene ble tatt til følge og utøvere får delta under nøytralt flagg.
"Individuelle nøytrale utøvere (AIN) er utøvere med belarusisk eller russisk pass som har blitt bekreftet som kvalifiserte og invitert til å delta i de olympiske vinterlekene Milano og Cortina 2026. AIN-kvotene ble fastsatt gjennom de eksisterende kvalifiseringskonkurransene og de spesifikke kvalifikasjonskravene fra de internasjonale forbundene", skriver Den internasjonale olympiske komité (IOC) på sin nettside.
Ifølge retningslinjene fra IOC kan nøytral deltakelse innfris for utøvere som ikke offentlig har støttet den militære invasjonen av Ukraina og som ikke har tilknytning til militære eller statlige sikkerhetsorganer.
Tidligere denne uken ble det bestemt at tre russiske kunstløpere kan delta under OL:
Petr Gumennik og Adeliia Petrosian fra Russland og Viktoriia Safonova fra Belarus.
Dette er de 17 andre som nå får muligheten til å kvalifsere seg til OL:
- Asveliy Korostelev (langrenn)
- Lana Prusakova (freeski)
- Maria Travinitsjeva (snowboard)
- Artem Galunin (kombinert)
- Ekaterina Tkatsjenko (alpint)
- Danil Sadrejev (hopp)
- Aleksei Bugaev (paraalpint)
- Varvara Vorontsjikhina (paraalpint)
- Anastasiia Bagagiin (paralangrenn)
- Ivan Golubkov (paralangrenn)
- Polina Novakovskaja (Paralympics)
- Mikhail Slinkin (para-snowboard)
- Se OL i Milano og Cortina fra 6. - 22. februar på HBO Max!
Relatert
Reklame
Reklame