Stjernefall i Wimbledon: - Oppsiktsvekkende
Oppdatert 02/07/2025 klokken 15:13 GMT+2
Nesten halvparten av de 20 beste tennisspillerne i verden ble sendt på hodet ut av Wimbledon i første runde.
I tårer etter tidlig Wimbledon-exit: - Jeg slet i garderoben
Video credit: Eurosport
- Se Wimbledon på Max!
– Jeg kan ikke huske å ha sett noe lignende. Det er litt oppsiktsvekkende. Åtte fra topp ti kvinner og menn har røket i første runde. Det ser vi nesten aldri, sier Max-ekspert Svein Espen Lindås Olsen.
I løpet av de to første dagene av årets Wimbledon-utgave har den ene stjernen etter den andre måtte forlate banen i nederlag mot svakere rangerte spillere.
Det som på papiret skulle bli overkommelige kamper for toppspillerne har endt med tidlig exit fra årets tredje Grand Slam-turnering.
Inn i Wimbledon går 32 seedede spillere på både herre- og kvinnesiden. Av de 64 beste spillerne har 23 allerede takket for seg - 13 herrespillere og ti kvinnespillere.
– Det viser at bredden i topptennisen er bedre enn noensinne. Det gjør at de som er rangert utenfor topp 50, og til og med kanskje topp 100, kan ha noe å komme med mot de beste spillerne, sier Lindås Olsen.
- Her blir Alexander Zverev slått ut av nummer 72 i verden:
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/07/01/image-3094aac2-8b29-45a6-9ff6-44c3c6ac9412-85-2560-1440.png)
Verdenstreer Zverev slått ut etter vanvittig femsetter: - Se hva det betyr!
Video credit: Eurosport
– Det er ikke undervurdering, for såpass profesjonelle er de beste. Men det er forventet at de skal vinne og man kan møte spillere med lave skuldre og null press. Kanskje overspiller de litt. Det er mange faktorer - litt skader, litt tilfeldigheter, litt overgangen fra grus til gress som kommer raskt etter Roland-Garros. Det kan være mye, sier Lindås Olsen.
Sist i rekken av de som røk ut i første runde var verdenstoer på kvinnesiden, Coco Gauff. Hun vant Roland-Garros for bare en snau måned siden.
Også verdens tredje beste på både herresiden og kvinnesiden, Alexander Zverev og Jessica Pegula, måtte se seg slått.
– Pegula kom rett fra turneringsseier på gress i Tyskland. At hun ryker med en gang synes jeg er veldig overraskende. Der hadde de også forsøkt å gjøre baneforholdene mest mulig like som i Wimbledon. Siden hun vant der burde hun selvfølgelig ha klart å komme seg gjennom første runde, mener Lindås Olsen.
- Lorenzo Musetti måtte takke for seg mot nummer 126 i verden:
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/07/01/image-0a285fc9-767b-4378-8393-613745ff2fb3-85-2560-1440.png)
Her ryker nok en stjerne - fjorårets andre semifinalist ute av Wimbledon
Video credit: Eurosport
Av de ti beste i verden som har røket ut er også Lorenzo Musetti (7), Holger Rune (8), Daniil Medvedev (9), Qinwen Zheng (5) og Paula Badosa (9).
– Hva har det å si for turneringen??
– Det blir kulere. Det er kjempegøy at det er så mange som kan overraske og videre i turneringen blir de seedede veldig oppmerksomme på disse lavere rangerte spillerne. Det som imponerer meg er bredden og at det er så mange gode spillere, understreker Lindås Olsen.
Han tror også baneforholdene spiller inn som en viktig faktor:
– Jeg synes gressbanene i år er veldig grønne og mistenker at det spilles raskere tennis. Det har med hvor raskt ballen går i luften og etter den spretter. Går ballen raskt etter spretten så er banens hastighet veldig rask. Jeg synes det virker som at banens hastighet er raskere nå enn de siste årene. Da snakker vi plutselig om at de spillerne som spiller rask tennis og slår knallhardt får en liten fordel, forklarer Lindås Olsen.
- Daniil Medvedev røk for nummer 64 i verden:
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/06/30/image-51f25b82-0a4b-4009-af1d-6cbae4b508ed-85-2560-1440.png)
Her kommer første sjokk-exit i årets Wimbledon
Video credit: Eurosport
Tross stjernefallet så tidlig i turneringen tror Lindås Olsen at gresset passer utmerket for noen av toppspillerne som tok seg videre fra første runde.
– Jannik Sinner og Novak Djokovic kan spille knallhardt og variert. Jeg tror de kan gå gjennom hele veien til finale. De samme gjelder egentlig Carlos Alcaraz og Jack Draper. De har et spill som passer både raske og trege gressbaner, sier Lindås Olsen.
Novak Djokovic tok seg videre fra første runde med seier over franske Alexandre Müller. Om Djokovic tar seg helt til finale blir det hans syvende strake.
- Se Wimbledon på Max!
Relatert
Reklame
Reklame