Duopolets dager
Publisert 28/05/2025 klokken 09:37 GMT+2
Etter over to tiår med total dominans fra Federer, Nadal og Djokovic, så mange for seg en ny æra i herretennis – med større bredde, jevnere odds og mer uforutsigbarhet. En slags ny vår for sporten. I stedet fikk vi et maktskifte så kontant at det nesten ligner et statskupp.
Ryker ut i femte sett - går rett forbi dommeren
Video credit: Eurosport
- Følg Casper Ruud i andre runde av Roland-Garros på Max fra tidligst 12.15.
Store norske leksikon definerer duopol som en «markedssituasjon med to dominerende selgere av samme vare. En duopolsituasjon fører til ufullkommen konkurranse, da de to kjøperne kan utnytte sin markedsmakt til å presse prisene.»
I tilfellet Jannik Sinner, Carlos Alcaraz og internasjonal herretennis anno 2025 er kanskje konkurransen ufullkommen, men rivaliseringen har potensial til å bli like episk som den mellom de tre store. Akkurat dét er en utvikling som ikke så mange kan skryte av at de så for seg da først Federer la opp i 2022, da Nadal i en alder av 38 år merket at kroppen hadde fått nok og da selv Djokovic gikk gjennom stadig lengre perioder uten turneringsseirer.
Saken fortsetter under.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/05/26/image-b1d71f4b-3be1-4e59-9a75-fdce4efce696-85-2560-1440.png)
Casper Ruud - Albert Ramos-Vinolas - Roland Garros høydepunkter
Video credit: Eurosport
I de 20 sesongene fra 2005 til 2024 vant Federer, Nadal og Djokovic 62 av 79 Grand Slams (Wimbledon 2020 avlyst på grunn av covid), en dominans det knapt finnes maken til i idrettshistorien. Og da har vi altså inkludert 2024, det første året siden 2002 at ingen av de tre store vant noen av de fire største tennisturneringene. De delte nemlig Sinner og Alcaraz seg imellom.
Det hører med til sjeldenheten at to så unge spillere (Sinner 23, Alcaraz 22) kommer inn i en Grand Slam ranket som nummer én og to. Og hos internasjonale spillselskaper vurderes sannsynligheten for at én av de to vinner årets Roland-Garros til mellom 75 og 85 prosent.
Snakk om favorittduo: Alcaraz og Sinner tok rett og slett over herretennisen før noen rakk å blunke. Og kontrasten mellom Sinners analytiske tilnærming og spanjolens mer intuitive spillestil, gjør det til en av idrettsverdenens mest spennende dueller om dagen.
– Det virker som Jannik og Carlos er på et høyere nivå enn de andre, og at hvis de unngår skader, vil de kjempe om de viktigste titlene i lang tid, sa Rafel Nadal nylig til Gazzetta dello Sport.
- Følg Casper Ruud i andre runde av Roland-Garros på Max fra tidligst 12.15.
Saken fortsetter under.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/05/25/image-465b2e3b-75ba-4673-b96f-17ec817d52fd-85-2560-1440.jpeg)
Legendetreff i seremoni: – Arven vår er der
Video credit: Eurosport
Det er trolig tyngst å svelge for den såkalte «sandwich-generasjonen»; spillerne født på siste halvdel av 90-tallet, de som har ventet og ventet på at deres muligheter skulle komme post-Federer, Nadal og Djokovic. Nå virker de allerede passerte og skvist av den nye super-duoen.
Muligens finner de noe trøst i å se på Masters 1000-nivået, de store turneringene under de fire Grand Slams, der mangfoldet av spillere som kan hevde seg åpenbart er større. De 14 siste turneringene på 1000-nivået har hatt ni ulike vinnere.
Så er spørsmålet om spillere som Casper Ruud og Alexander Zverev kan følge opp sine ellers strålende karrierer med å løfte Coupe des Mousquetaires søndag 8. juni eller om den sjette strake Grand Slam-en havner i hendene til storfavorittene fra henholdsvis Murcia og Sør-Tyrol.
Reklame
Reklame