NTB
Norsk tennissensasjon får wildcard: – Han har nivået
Av
Publisert 08/10/2024 klokken 08:18 GMT+2
Nicolai Budkov Kjær (18) har vært så god at han får wildcard til ATP-touren. Neste stopp er ATP250-turneringen i Kasakhstan.
Verdenseneren gleder seg: – En kul utfordring
Video credit: Eurosport
- Følg Uno-X-gutta i Il Lombardia på Max fra 10.25 lørdag morgen!
Det opplyser hans far og manager Alexander Kjær til NTB. Utfordringen blir tenåringens klart største i den relativt korte proffkarrieren.
I Almaty skal Kjær i aksjon i kvalifiseringen. Der må han slå to antatt bedre motstandere om det skal bli spill i hovedturneringen.
Pappa Kjær opplyser at sønnen har trent med toppspillere som Felix Auger-Aliassime, Alex de Minaur og Cameron Norrie de siste ukene.
– Vi ser at han har nivået på trening, så blir det spennende å se om konkurransegjennomføringen kan være optimal på første forsøk, sier Kjær til NTB.
Verdens beste junior
18-åringen er for øyeblikket rangert som verdens beste junior. Det er en av årsakene til wildcardet.
– Og på grunn av den flotte utviklingen han har hatt de to siste årene, sier pappa Kjær om årsaken til invitasjonen fra Kasakhstan.
Husker du denne?
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/09/22/4043743-82012513-2560-1440.jpg)
Ruud og lagkameratene i vill jubel etter triumfen
Video credit: Eurosport
Stortalentet har vunnet Grand Slam-turneringen Wimbledon for juniorer. Tidligere i høst var han i finalen i US Open. I double har han vunnet Roland-Garros. Kjær er nummer 670 på verdensrankingen. På den samme listen er landsmann Casper Ruud nummer åtte.
Det er kun elleve spillere i verden under 19 år som er ranket høyere enn Kjær.
Tøff konkurranse
250-turneringer er det laveste nivået på ATP-touren. En seier der gir 250 poeng på rankingen. I tillegg er det 500 og 1000 og Grand Slam (2000). Til sammenligning har Kjær totalt 42 rankingpoeng i den knallharde konkurransen det er å klatre på listen.
Under ATP finnes nivåene Challenger og ITF.
Samme uke som Kjær skal prøve seg i Kasakhstan, er Ruud i aksjon i ATP250-turneringen i Stockholm. Ruud var i likhet med Kjær rangert som verdens beste junior for over åtte år siden.
Mellom Ruud og Kjær på rankingen er Viktor Durasovic. Han hoppet nylig opp til 444.-plass på verdensrankingen etter å ha vunnet en turnering i regi av Det internasjonale tennisforbundet (ITF).
Gikk du glipp av denne?
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/09/20/4042391-81985473-2560-1440.jpg)
Her utligner han for Europa: – Tror sjefen er lettet
Video credit: Eurosport
(NTB)
Relatert
Reklame
Reklame