Tallene bak den eventyrlige sesongen: – Er helt makeløst

Eurosport på Google

Tadej Pogacars 2024-sesong skriver seg inn i sykkelhistorien med gullskrift.

Her rykker Pogacar fra rivalene

Video credit: Eurosport

Max' sykkeleksperter er unisone.
2024-sesongen til Tadej Pogacar, som forlenget kontrakten med UAE torsdag, er den beste sykkelsesongen noen gang.
– I moderne sykkelsport så er det ingen tvil engang. Dette er den beste enkeltsesongen en rytter har hatt. Dette er noe jeg ikke trodde var mulig i moderne sykkelsport, som har blitt så mye mer spisset siden Eddy Merckx sin tid. Det er helt makeløst, sier Max' sykkelkommentator Theis Magelssen, som undrer seg om det er overhodet mulig for sloveneren å ta nye steg i 2025.
Seieren i monumentet Lombardia rundt noen uker tilbake var slovenerens 25. seier i 2024. Siden 2000 har sju andre vunnet over 20 ritt - samtlige er spurtere. Den italienske storspurteren Alessandro Petacchi er den eneste som matcher Pogacars sesong. Han hadde også 25 seire i 2005, men flere kom i mindre ritt.
– Det er helt vanvittig. Det er nesten bare store ritt han sykler og han vinner omtrent alt. I Lombardia var det ikke noe spørsmål om hvem som skulle vinne. Det er bare et spørsmål om hvor mye, og sånn er egentlig ikke sykkelsporten. Jeg kan ikke huske å ha sett noe lignende tidligere, sier Max' sykkelekspert Henrik Evensen om supersesongen.
For å prøve å sette Pogacars elleville sesong i perspektiv, trekkes sammenligningene til sykkellegenden Eddy Merckx.
– Det sier enn del. Det er Merckx som har vært målestokken når det kommer til alle sykkelrekorder, sier Magelssen.
Men ikke en gang Merckx klarte det Pogacar oppnådde i 2024. Sloveneren ble den første syklisten i historien til å vinne to Grand Tours, to monumenter og VM i samme sesong.
Max har sett nærmere på tallene bak supersesongen.

Sammenlagtrytteren

I Giro d'Italia og Tour de France har sloveneren båret ledertrøya i 37 av 42 etapper, altså 88 prosent av etappene. Men ettersom ingen kan lede en åpningsetappe er prosenten i realiteten på 93 (39 av 42).
Han stakk av med seks etappeseire i hvert treukersritt.
– Det er en Eddy Merckx-sesong det der. Merckx fikk jo kallenavnet «Kannibalen» for han slukte alle konkurrentene i alle ritt. Han viste ingen nåde, og det er akkurat slik Tadej Pogacar sykler også, sier Magelssen.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Kattens lek med musen – Pogacar med sin sjette etappeseier

Video credit: Eurosport

I nyere tid er det flere spurtere som har hatt imponerende Grand Tour-sesonger i form av antall etappeseire. Den italienske storspurteren Alessandro Petacchi sin 2003-sesong skiller seg ut. Han syklet alle treukersrittene og vant til sammen 15 etapper i én sesong.
Men for å finne lignende tall for en sammenlagtrytter må man tilbake til 70-tallet og Merckx sin tid. Det er riktignok en annen belgier som står for den beste Grand Tour-sesongen for en sammenlagtrytter når man ser på etappeseire.
Freddy Maertens vant 20 etappeseiere i Tour de France (7) og Vuelta a España (13) i 1977. Av ryttere som syklet og vant i Tour de France er det Merckx sin 1970-sesong som peker seg ut. «Kannibalen» vant også tolv etappeseire i Giro d'Italia (3) og Tour de France (9, 8 etapper + prolog) det året.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Her rykker Pogacar fra rivalene

Video credit: Eurosport

Selv på dager Pogacar ikke vant, er han nesten alltid i toppen. Tar man med Catalunya rundt, som var det tredje etapperittet Pogacar syklet i 2024, så har han vært topp ti på nesten halvparten av etappene. 24 av 49 etapper har hatt sloveneren innenfor topp ti – 16 av dem var han førstemann.
Evensen lar seg måpe av dominansen.
– Det er helt utrolig. Det er en dominans som jeg har kun forbundet til sykkel under Merckx sin tid, hvor han vant spurter, fjelletapper og klassikere. Jeg har jo tenkt at dit kommer vi aldri igjen, men det vi ser med Pogacar som er så mye bedre enn resten er helt utrolig.
Ser man bort ifra spurtetappene, har Max kommet frem til at det var 26 etapper i de to Grand Tour-rittene som passet sloveneren og som utpekte seg som mulige etappeseiere.
Av disse 26 vant Pogacar altså tolv. Av de etappene sloveneren ikke vant ble ti vunnet fra et brudd.
De eneste etappene hvor Pogacar kjempet om en seier og men måtte se seg slått var på åpningsetappen i Giroen hvor Jhonatan Narváez og Maximilian Schachmann var foran, to tempoetapper i Giroen og Touren hvor han tapte for henholdsvis Filippo Ganna og Remco Evenepoel. På etappe 11 i Touren ble han slått av Jonas Vingegaard.
Se duellen mellom Vingegaard og Pogacar på den 11. etappen her:
picture

Vingegaard tok rotta på Pogacar

Video credit: Eurosport

Klassikerrytteren

Det som gjør Pogacar så unik i moderne sykling er at han hevder seg i forskjellige typer ritt og terreng.
Han tok sin andre seier i grusklassikkeren Strade Bianche etter å ha gått solo 82 kilometer før mål.
Etter grusrittet gjennom Toscana kjempet han med storspurtere som Jasper Philipsen, Michael Matthews og Mads Pedersen i Milano-Sanremo.
I de mer kuperte klassikerrittene som Liège-Bastogne-Liège og Il Lombardia var han overlegen.
Se innspurten av årets Milano-Sanremo:
picture

Stakk av med karrierens første monument: – Endelig satt den!

Video credit: Eurosport

Monument-drømmen

Det er tydelig at en seier i spurtenes klassiker Milano-Sanremo er noe sloveneren ønsker sterkt. Det tre siste årene har han blitt nummer fem, fire og tre.
– Han har fortsatt mye ugjort. Han har lyst til å vinne mer av alt og huke av på flere bokser. Jeg tror det å vinne alle monumentene er det som driver han, men som kanskje kommer til å bli vanskeligst, sier Magelssen.
– Tror du han klarer det?
– Jeg trodde ikke det var mulig i moderne sykkelsport, men med Tadej Pogacar så tror jeg det er mulig. Men det er ikke lett. Nå har han vært sterkeste mann i Milano-Sanremo tre år på rad uten å vinne.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Dobbel-angrep av Pogacar

Video credit: Eurosport

Den største utfordringen

Pogacar har vunnet tre av fem monumenter. I tillegg til Milano-Sanremo mangler han også Paris-Roubaix. Han har aldri deltatt i rittet før, men han har uttalt at han kommer til å sykle rittet i fremtiden.
– Jeg skal prøve det en dag. I 2025? Vanskelig, men ikke umulig. Jeg holder alle dører åpne for neste år, sa Pogacar om en potensiell Paris-Roubaix-deltakelse i 2025 til italienske Gazzetta dello sport i september.
«Helvete i Nord» er nok rittet som passer sloveneren dårligst, men Max' kommenator tror ikke en seier i rittet er utenkelig.
– Han har sett på Paris-Roubaix med litt stjerner i øynene, sier kommentator Magelssen.
Om sloveneren noen gang skal vinne på velodromen i Roubaix tror Magelssen stjernen må gjøre endringer.
– Jeg tror nok han må legge på seg noen kilo. Det er i de flate brosteinsrittene vi har til gode å se han vinne. Så kanskje kan Paris-Roubaix bli en slags hvit hval for ham og noe han jakter og jakter og aldri får til. Men at han er nære å vinne eller kommer til å vinne i fremtiden har jeg tro på.
Kun tre mann i historien har vunnet alle fem monumentene: Eddy Merckx (19 totalt), Roger De Vlaeminck (11) og Rik Van Looy (8).
Saken fortsetter under videoen.
picture

Pogacar med monsterrykk: – Får alle andre til å se ut som rundingsbøyer

Video credit: Eurosport

Ensom majestet

Det er ikke bare antall seire som sykkelfenomenet fra Slovenia har innkassert i 2024 som imponerer, men også måten han vinner på.
Det er nesten blitt en vane å se 26-åringen krysse målstreken i ensom majestet etter lange solobrudd.
For Magelssen er seieren i sesongens første ritt, grusklassikkeren Strade Bianche, øyeblikket som kanskje har imponert kommentatoren mest.
– Jeg synes VM-seieren hans er helt ekstrem. Den måtte han jobbe så lenge for, men jeg klarer liksom ikke å glemme den første seieren hans i år - hans første rittdag - i Strade Bianche. Det som har skjedd siden da har gjort den triumfen enda sterkere i mine øyne.
– Han sier i intervjuet før start at han skal angripe i den bakken 82 kilometer før mål. Også er det akkurat det han gjør. Det eksemplifiserer det jeg sier om at sykkel er bare en lek for ham. Selv om kombinasjonen av Giroen og Touren er imponerende. Så er Strade Bianche mer erketypisk Pogacar.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Setter inn vinnerstøtet 81(!) kilometer før mål: – Dette er så vilt!

Video credit: Eurosport

Han vant også VM etter et 51 kilometer solostøt etter å ha først kjørt seg opp til bruddet ca. 100 kilometer før mål.
I Lombardia vant han etter 48 kilometer, i Liège-Bastogne-Liège tok han seieren etter 34 kilometer alene i front.
Han har også soloseire på den 20. etappen i Giro d'Italia (34 km), 6. etappen i Catalunya rundt (29 km) og GP Montréal (23 km).
– Det er veldig, veldig imponerende og det å angripe tidlig er en litt «old school» måte å sykle på. Det forsvant litt en periode også har det kommet litt tilbake igjen med Pogacar.
Magelssen påpeker så lenge de kjøres såpass hardt at konkurrentene ikke sitter igjen med hjelperyttere så blir det mann mot mann. Om det skjer ved 100 km igjen eller 20 spiller ikke så stor rolle, mener Max-kommentatoren.
– Da er det den sterkeste som vinner, og det er alltid Pogacar virker det som.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Cort vinner

Video credit: Eurosport

– KAn bli bedre

Spørsmålet nå er om det er mulig for Pogacar å opprettholde eller til og med heve nivået i 2025.
– Det er vanskelig å se for seg at han skal ha en like problemfri sesong år etter år, men han kan bli bedre. Jeg tror han har mer å gå på i treningsarbeidet sitt. Men det er forskjell på en problemfri sesong og en bedre sesong. Han må ha litt flaks med sykdom og skader også, sier Evensen.
Magelssen tror sloveneren kommer til å ha et større fokus på klassikerne i 2025.
Det har vært spekulært i en mulig Grand Tour-trippel i fremtiden. Ingen rytter har noen gang vunnet alle tre Grand Tours i samme sesong. Men Magelssen er tvilsom til om man får se Pogacar i et annet treukersritt utenom Tour de France i 2025 - hvor han vil forhåpentlig vil få kamp av en skadefri Vingegaard i toppform.
Både Evensen og Magelssen forstår «kjedelig»-stemplet som Pogacar får på seg. Begge to ser derfor på duellen mot Vingegaard i Tour de France som ekstra viktig.
– Det kan være det (kjedelig å se på, journ.anm), men akkurat nå så føler jeg at det er så ekstremt at det er mer gøy å følge. Men jeg skal innrømme at jeg kjente litt på det i Lombardia. Man skal ikke ha for mange monumenter hvor man bare venter på når han skal avgjøre, sier Evensen og fortsetter:
– Veldig glad for at vi har Vingegaard. Vi vet hva han er god for når han er i slag, så Pogacar kan ikke bare komme til Tour de France å vinne år etter år.
Gjør som 2 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame