Eurosport
Duket for årets første monument: Slik ser sykkeluka ut på Max!
Av
Oppdatert 18/03/2025 klokken 09:16 GMT+1
Max-ekspert Theis Magelssen tar tempen på en ny sykkeluke.
Her sikrer han stortriumfen for Uno-X
Video credit: Eurosport
- Følg Uno-X under lørdagens Milano-Sanremo på Max!
Av Theis Magelssen
Et åpenbart høydepunkt i Tirreno-Adriatico, flere nordmenn i godt driv, men også en del sykdom og uflaks hos de norske rytterne i uka som gikk. Nå flyttes fokus til de største endagsrittene.
Den norske sykkeluka som gikk:
- Fredrik Dversnes (Uno-X) skapte ukas største norske sykkeløyeblikk da han vant den 5. etappen i Tirreno-Adriatico. Egersund-syklisten gikk i brudd, holdt feltet fra livet i en knallhard finale, og tok karrierens aller største seier.
- Tobias Halland Johannessen (Uno-X) syklet jevnt i Italia og tok 9. plass på kongeetappen, samt 11. plass i sammendraget. Kun Knut Knudsen, som både har seier og tre 2. plasser i rittet, har bedre sammenlagtplasseringer i Tirreno-Adriatico blant norske syklister.
- Johannes Staune-Mittet (Decathlon AG2R) veltet flere ganger og fikk ikke helt uka han hadde håpet på i Tirreno-Adriatico, men han fullførte rittet uten store problemer.
- Hadde det ikke vært for Dversnes sin seier i Italia, så hadde Tobias Foss sin sykling i Paris-Nice vært ukas norske høydepunkt. Nordmannen har ikke sett så sterk ut på lenge og i Paris-Nice syklet han både offensivt i brudd og sterkt i front av feltet. Etter å knapt ha syklet en eneste kilometer som noe annet enn hjelperytter, så endte INEOS-rytteren likevel på 9. plass. Det er tidenes nest beste norske sammenlagtplassering i Paris-Nice. Knut Knudsens 6. plass er fortsatt på topp, med Foss på delt 2. plass med Atle Kvålsvoll som hadde 9. plass i både 1990 og 1991.
- Per Strand Hagenes syklet solid for Visma-laget som hjelperytter. Det nederlandske topplaget tok sammenlagtseier med Matteo Jorgenson. Hagenes var med på å vinne lagtempoen.
- De norske spurterne hadde en uke med blandet drops, men som stort sett ble til at de plukket det dropset fra blandingen som de liker minst. Kristoff traff med 4. plass på 2. etappe i Paris-Nice, men resten av uka ble en tung en med litt latent sykdom. Søren Wærenskjold var uheldig under begge spurtsjansene han fikk i Tirreno-Adriatico. På tempoen lå han godt an, men trøbbel med setet gjorde at det bare ble 8. plass. Heldigvis er det mange gode sjanser for begge to i klassikerukene som kommer.
- Ludvik Holstad tok karrierens første UCI-seier da han vant 2. etappe i Tour of Rhodes. Storm Ingebrigtsen på 8. plass ble beste nordmann i sammendraget.
Saken fortsetter under.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/03/16/4110384-83345333-2560-1440.jpg)
Kaos på oppløpet: – Utrolig rotete spurt
Video credit: Eurosport
Sykkeluka som venter
Spurtvennlige brosteinsritt i Belgia og bratte bakker til Torino før brostein i Frankrike. På lørdag venter ukens store høydepunkt med årets første monument: Milano-Sanremo. Endelig er kvinnene også med igjen!
Uno-X-herrene sykler:
- 19.03 - Milano-Torino (Halland Johannessen, Cort)
- 19.03 - Nokere Koerse (Blikra, Fredheim)
- 21.03 - Bredene Koksijde Classic (Blikra, Fredheim)
- 22.03 - Milano-Sanremo (Wærenskjold, Halland Johannessen, Abrahamsen, Cort)
Uno-X-damene sykler:
- 19.03 - Nokere Koerse (Coop-Repsol også på start)
- 22.03 - Milano-Sanremo

Slik ser sykkeluka ut på Max.
Foto: Getty Images
Andre norske syklister:
- Per Strand Hagenes skal til Grand Prix de Denain som kaptein for Visma-Lease a bike. Han har gode muligheter til å kjempe om seier i rittet som minner om en miniutgave av Paris-Roubaix.
- Sven Erik Bystrøm og Tord Gudmestad er blant aktuelle nordmenn til lørdagens Milano-Sanremo.
Stjernehimmelen
- Det første virkelige store målet til flere av de største profilene dukker opp på lørdag: Milano-Sanremo. Tadej Pogacar lader opp med trening, mens Filippo Ganna har vist kanonform i Tirreno-Adriatico. Mathieu van der Poel virker også å være i rute. Mads Pedersen syklet som et beist i Paris-Nice. Dansken er nok ute etter revansje etter spurtnederlaget i Sanremo i 2024. Fjorårsvinner Philipsen og andre spurtere som Milan, Kooij og Girmay blir nok også å regne med.
- Kvinnenes Milano-Sanremo Donne har endelig oppstått igjen, og for aller første gang bærer rittet samme navn som herrenes utgave. Demi Vollering, Lotte Kopecky, Lorena Wiebes og alle de andre endagsrittspesialistene kommer sultne til startstreken. Kampen om å bli den første vinneren kommer til å stå på Cipressa og Poggio.
Rittlegens rapport
- Jonas Vingegaard veltet ut av Paris-Nice, men det endte ikke like ille som det gjorde i Baskerland i 2024. Dansken forstuet håndleddet, men var tilbake i trening allerede på søndag. Om han sykler Volta a Catalunya neste uke er ikke bestemt.
- Florian Sénéchal (Arkea), Gorka Sorarrain (Caja Rural), Luke Durbridge (Jayco) og Michael Valgren (EF Education) brakk kragebein i uka som gikk.
- Formsterke Xabier Azparren (Q36,5) veltet ut av av Tirreno-Adriatico med hjernerystelse.
- David Gaudu (Groupama-FDJ) brakk hånda i Tirreno-Adriatico.
- Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious) røyk ut av Paris-Nice med brudd i fingrene samt hjernerystelse.
Ukens funfact: Ingen aktiv syklist har vært flere ganger på topp 10 i Milano-Sanremo enn Alexander Kristoff. 6 ganger har nordmannen klart den bragden. Kun Michael Matthews har like mange i det aktive feltet, men Matthews står fremdeles uten seier.
Relatert
Reklame
Reklame