Foss etter avlyst ritt: – Riktig avgjørelse

Det blir ikke noe av endagsrittet Tre Valli Varesine for Tobias Foss, Carl Fredrik Hagen og resten av sykkelstjernene. Førstnevnte forstår at avgjørelsen ble tatt.

Kristoff med spurtseier

Video credit: Eurosport

  • Gran Piemonte med Uno-X ser du torsdag på Max!
Tre Valli Varesine er nemlig kansellert for herrene grunnet kraftig regn i Nord-Italia. Starten skulle opprinnelig gå i Busto Arsizio, like nord for Milano, men de massive vannmassene har ødelagt store deler av traseen.
Rytterne og arrangøren har sammen blitt enige om å avlyse rittet.
– Allerede underveis i den nøytraliserte sonen hadde vi syv punkteringer og et bar ødelagte hjul. Vi prøvde å fortsette, men innså raskt at dette ikke gikk, sier stjernen Tadej Pogacar etter at beslutningen er tatt.
– Alle rytterne ønsket å stoppe på et tidspunkt der, for det var bare et spørsmål om tid før noen kom til å krasje, legger han til.
Tobias Foss, Carl Fredrik Hagen, Torstein Træen, Jørgen Nordhagen, Johannes Staune-Mittet var de norske alibiene som etter planen skulle sette sitt preg på Tre Valli Varesine.
picture

Tre Valli Varesine 2024.

Foto: Getty Images

INEOS-rytter Foss satt i brudd i tirsdagens endagsritt og har forståelse for at rittet ble stoppet.
– Spesielt løp, men masse vann og kumlokk som flagra grunnet vannet. Det gikk helt fint i bruddet, men jeg ser at det kunne vært meget ubehagelig i feltet. Det var skummelt i feltet før jeg kom av gårde også og spesielt fordi vannet ofte dekket over store hull man da ikke så. Så en riktig avgjørelse til syvende og sist, skriver Foss i en SMS til Max etter rittet.
Kvinnene rakk å gjennomføre sitt ritt før de verste vannmassene rammet ut- og innfartsveiene.
Det italienske rittet har blitt arrangert i alle år siden oppstarten i 1919, med unntak av 1943 og 1944. Dette er første gang i historien at rittet blir kansellert.

Gjør som 3 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame