Røiseland forbauset over eget nivå – ekspert tror på VM-gull

Eurosport på Google

Skiskytter Marte Olsbu Røiseland gikk seg opp fra 16.-plass til 8.-plass på jaktstarten. NRK-ekspert Synnøve Solemdal spår gull i VM om en måned.

Marte Olsbu Røiseland

Foto: Getty Images

I mål var Røiseland 51 sekunder bak Öberg.
– Veldig gøy å gå jaktstart igjen. Jeg elsker jaktstart. Det var bare å angripe og gå på. Jeg følte meg mye bedre i dag enn på sprinten. Jeg har ikke sisterunden inne som de beste i feltet har, men jeg håper det kommer. Jeg følte det var et stort steg opp fra sprinten, sa Røiseland til NRK.
NRK-ekspert og tidligere utøver Synnøve Solemdal tror det Olsbu har vist i comebacket, kan holde til det edleste metallet i VM i Oberhof i Tyskland i februar.
– Jeg synes det ser ganske solid ut, jeg. Gull, vil jeg si, sa Solemdal.

– Har jo ikke trent noe i høst

– Det er hyggelig at Synnøve har troen, svarte Røiseland.
Frolendingen sier hun var overrasket over hvor bra det gikk.
– Egentlig. Jeg har jo ikke trent noe i høst. Jeg synes det har gått fort framover. Jeg mangler fortsatt litt. Det skal jeg jobbe med de nå i de første konkurransene, sa 32-åringen.
Froland-jenta har gått glipp av mye trening i høst. Hun har slitt med ettervirkningene etter at hun fikk virussykdommen helvetesild. Som følge av det hadde ikke fjorårets OL-dronning konkurrert denne sesongen.
Öberg skjøt feilfritt, men slet i sporet på tampen. Likevel kontrollerte hun inn seieren og var i mål 17,6 sekunder foran Dorothea Wierer. Det var Öbergs sjuende verdenscupseier.
Verdenscupleder Julia Simon fra Frankrike tok tredjeplassen. Det endte dermed med samme pall som på sprinten.

Tandrevold-bom

Røiseland måtte én tur ut i strafferunden og var på 6.-plass etter siste skyting. Hun endte til slutt på 8.-plass.
Tandrevold var beste norske etter sprinten fredag på en 9.-plass. Hun gikk seg opp og var i nærheten av pallplass, men fikk to bom på siste stående. Hun ble til slutt nummer 9.
Ragnhild Femsteinevik ble nummer 25 med fire strafferunder. Karoline Knotten endte på 36.-plass. Emilie Kalkenberg hadde tre bom og la seg inn på 46.-plass, mens Ida Lien ikke stilte til start.
(©NTB)
Gjør som 2 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame