Eurosport
Norsk fiasko på standplass: – Rett og slett elendige prestasjoner
Av
Publisert 11/02/2024 klokken 15:00 GMT+1
De norske kvinnene skjøt for mange bom til å melde seg på i medaljekampen under søndagens jaktstart i skiskytter-VM. Franske Julia Simon vant igjen.
Ingrid Landmark Tandrevold har slitt på standplass så langt i VM.
Foto: Getty Images
Simon gikk ut først på jaktstarten og bommet kun en gang på standplass. Den franske seierskvinnen knuste konkurrentene. Hun vant med 46,3 sekunder ned til toer Lisa Vittozzi, mens Justine Braisaz-Bouchet ble nummer tre.
Ida Lien ble beste norske på 30.-plass, mens Juni Arnekleiv gikk i mål på plassen bak. Ingrid Landmark Tandrevold tok 34.-plassen.
– Det var en drittdag. Det spørs om det blir gravøl på oss der vi bor i kveld, sa Arnekleiv til NRK.
– Det er ikke noe morsomt. Jeg var litt usikker på om jeg skulle gå løpet i dag, så bestemte jeg meg for å gå for å få en bedre følelse på skytinga. Men jeg sitter igjen med en verre følelse, forklarte Tandrevold kollapsen.
Hun sa videre at hun var usikker på om hun skulle gå rennet siden hun lå så langt bak fra start.
Masse bom
Tandrevold klatret oppover på resultatlistene og kunne melde seg for alvor på i medaljekampen. På første stående skyting ble det tre bom og dermed var håpet borte.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/02/11/3884314.jpg)
Juni Arnekleiv på vei ut i løypa søndag.
Foto: Getty Images
Lien gjorde en ny bom på standplass, mens Arnekleiv plaffet ned alle fem blinkene.
De norske kvinnene raknet fullstendig på siste skyting. Arnekleiv bommet to, Tandrevold tre og Lien fire.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/02/11/3884319.jpg)
Skyttetrener Patrick Oberegger og Juni Arnekleiv.
Foto: Getty Images
– Det er helt sammenbrudd av det norske laget. Det er rett og slett elendige prestasjoner de gjør her nå. Under så gode skyteforhold, er det helt ufattelig at de ikke presterer, spesielt på stående, var NRKs skiskytterekspert Ola Lundes klare dom over den norske prestasjonen.
Masse tilskuere
Over 40.000 tilskuere var til stede under jaktstarten i Tsjekkia.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/02/11/3884307.jpg)
Folkehavet i Nove Mesto.
Foto: Getty Images
Tidligere søndag meldte VM-arrangørene at måtte gjøre endringer i løypa foran søndagens konkurranser på grunn av værtrøbbel.
Karoline Offigstad Knotten stilte ikke til start i søndagens jaktstart som følge av sykdom. Hun skulle egentlig starte som nummer 33.
(©NTB/Eurosport)
Relatert
Reklame
Reklame