Synet skremte bronsejagende Flem Høst: – Så det rakne foran øynene mine

Det var ingen selvfølge at Line Flem Høst skulle være klar for å kjempe om medalje tirsdag, skal vi tro hovedpersonen selv.

Syk under OL: – Ganske tøff kamp mentalt

Video credit: Eurosport

  • Se Line Flem Høsts medaljeseilas tirsdag klokken 14:43 på Max!
MARSEILLE/OSLO (Discovery):
Line Flem Høst går inn i medaljeseilaset tirsdag på en bronseplass. Det var noe hun ikke trodde på da hun gikk i mål mandag.
– Jeg fryktet hele veien at jeg hadde en tjuvstart, fordi jeg lå såpass langt foran de andre fra start. Vi får jo ikke beskjed om dette underveis i racet, så det er noe vi må sjekke når vi kommer i mål, sa en lettet Flem Høst til Discovery etter mandagens race.
Den siste av mandagens to planlagte seilaser måtte avlyses på grunn av vindforholdene i Marseille. Dermed går seilerne inn i medaljeseilaset med stillingen som sto etter ni seilaser.
Flem Høst er nummer tre sammenlagt med 71 poeng. Bak henne følger sveitsiske Maud Jayet (76) og kroatiske Elena Vorobeva (79).
– Det blir mildt sagt spennende. Målet var å være med i medaljekampen, og det er jeg så absolutt nå. Jeg må bare gjøre som jeg har gjort resten av uken, komme meg raskt ut av start og seile fort. Jeg kan ikke tenke for mye på konsekvenser, sier medaljehåpet.
I seiling får deltakerne poeng etter plassering i hvert enkelt seilas. En førsteplass gir ett poeng, andreplass to poeng og så videre. I medaljeseilaset dobles poengene.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Se de høydramatiske sluttsekundene: – Det er ikke til å tro

Video credit: Eurosport

– Så det rakne

Det har vært et OL preget av lite vind, og dermed også en rekke utsettelser.
Og nettopp lite vind har vært et område Flem Høst har vært klar på at hun må forbedre.
Derfor var det vonde minner som ble vekket da hun så forholdene mandag.
– Jeg hadde et øyeblikk der jeg gikk ut i dag og så det rakne foran øynene på meg. Jeg så nemlig at det var lite vind og siste dag. Jeg følte det bare var en reprise fra Tokyo, forteller Flem Høst.
– Jeg var helt vanvittig glad da jeg klarte å få inn et bra race. Veldig «happy» med å seile så godt med den gode starten, samt dette med lite vind. Det er noe jeg har jobbet hardt med de siste fire årene.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Utrolige scener: Dommer blir meid ned – må byttes ut

Video credit: Eurosport

En rekke omstarter

I tillegg til å seile i lite vind, er å få til en god start vært viktig for Høst.
Mandag var det flere forsøk på en start. Under en av startene lå hun veldig langt bak, men heldigvis for Flem Høst ble det omstart.
– Det har vært ekstremt skiftende, og trykkforskjeller. Jeg er veldig glad for at det racet der jeg lå langt bak ble avblåst, med rette. Det skal være til en viss grad rettferdig, noe det ikke var i det racet, understreker hun.
Flem Høst mener også at det var en rettferdig avgjørelse å avslutte på niende seiling.
– Det var greit at det siste racet ble avblåst, fordi vinden dør. Det er viktig med «fair racing» i OL, konkluderte 28-åringen.
Grafikken viste at det norske medaljehåpet lå på 37. plass da dommerne tok beslutningen.
– Det er altså så utrolig flaks og bra for Line. Det kunne ikke vært mer av en gavepakke, sa Discovery-ekspert Tiril Hartvedt Bue om episoden.
Flem Høst er klar på at seieren mer eller mindre kom som et resultat av den gode starten.
– 90% av grunnen til at jeg lå så godt an i det racet var på grunn av en veldig god start, men en veldig godt start det er ferdigheter, så den tar jeg på egen kappe rett og slett, sier en lattermild 28-åring.
Saken fortsetter under videoen.
picture

Ingebrigtsen utkonkurrerte Kerr i semifinalen

Video credit: Eurosport

Gull og sølv avgjort

Marit Bouwmeester fra Nederland har allerede sikret gullet før medaljeseilasen. Med kun 30 poeng etter de ni første seilasene kan hun ikke innhentes.
Danske Anne-Marie Rindom har 51 poeng og kan også juble for sølvmedalje foran medaljeseilaset. Bronseplasserte Flem Høst kan ikke ta inn de 20 poengene hun ligger bak.
Bouwmeester og Rindom må riktignok stille til start og fullføre for å ta de to gjeveste medaljene.
picture

Usikker framtid: – Det hadde mest sannsynlig vært en medalje

Video credit: Eurosport


Gjør som 3 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame