• Direkte
  • Liveoppdatering

Siste nytt fra OL i Milano og Cortina - hold deg oppdatert her

Siste nytt fra OL i Milano og Cortina - hold deg oppdatert her

Av Andreas Jørgensen | Oppdatert 22/02/2026 klokken 15:53 GMT+1

Rørende bilder: Her tar Iversen til tårene på direkten

Video credit: Eurosport

Tidslinje
Siste nytt fra OL i Milano og Cortina - hold deg oppdatert her!

Støre åpner for OL i Norge - dette sier toppidrettssjefen

picture

Foto: Other Agency

OSLO/VAL DI FIEMME (HBO Max):
Etter at Heidi Weng gikk inn til OL-sølv, bak Ebba Andersson, på femmila tidligere søndag er alle øvelser med norske representanter gjennomført i årets vinterleker. Det ble totalt 41 norske medaljer - med rekordmange (18) gull.
Praten om et nytt vinter-OL i Norge har allerede startet. I et intervju med TV 2 i forkant av lekene var nestleder i Høyre, Ola Svenneby, klar på at det er på tide at Norge igjen arrangerer vinterlekene. Norge har arrangert vinter-OL to ganger - Lillehammer 1994 og Oslo 1952.
Søndag ettermiddag tar statsminister Jonas Gahr Støre til Facebook, hvor han i et innlegg åpner for å bringe vinterlekene tilbake til Norge.
– OL-arrangementet i Italia i år, og det Frankrike planlegger om fire år, skiller seg tydelig fra megalekene i Beijing og andre steder. Det er et sterkere fokus på gjenbruk av eksisterende anlegg og bærekraft. Regjeringen er åpen for at Norge i fremtiden kan søke om og arrangere OL, skriver Støre.
– For de neste årene, er vertskapslandene allerede programmert inn, så de første ledige lekene er først helt mot slutten av 2030-tallet. Så det er tid til å planlegge et mulig arrangement på vår måte, skriver statsministeren videre.
Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery er på plass i Val di Fiemme i helgen. Hun snakket om tematikken i et intervju med HBO Max.
– Dette er en prat vi må ta. Så er det opp til idretten å bestemme seg om vi ønsker å søke. Når idretten er samstemte, så er det absolutt noe vi skal diskutere med dem, sier Jaffery til HBO Max.
– Hvis idretten sier ja, hva kan regjeringen gjøre da?
– Da er handler det om å gå prosessene og stille garanti, være en økonomisk partner inn i det. For det er ikke gratis å arrangere et OL. Det handler også om anlegg og gjenbruk av anlegg og bygging. Så det er en viktig samtale vi skal ta med idretten hvis og når de bestemmer seg for å si ja til OL på norsk jord igjen, sier Jaffery videre.
Toppidrettssjef Tore Øvrebø var også i Val di Fiemme søndag. Han er selv klar på ønske om at de olympiske vinterlekene igjen arrangeres i Norge.
– Klart vi skal ha det. Spørsmålet er når og hvordan. Det må jeg ligge veldig lavt på. Det er noen andre som skal bestemme hvordan det skal se ut og hvordan vi skal komme i dialog med IOC (Den internasjonale olympiske komité) om det, sier Øvrebø til HBO Max. Han fortsetter:
– Men det virker som at det er god stemning hjemme i de tusen hjem og regjeringskontorene løfter litt på øynene, og ser at det er muligheter å kunne gjøre det på en litt mer norsk måte enn tidligere. Så får vi fortsette den dialogen utover, sier Øvrebø.
– Det som er det viktige premisset for OL i Norge, er at idretten selv ønsker det. Det er punkt nummer én. Det handler ikke så mye om IOC, men norsk idrett og dets ønske om å arrangere OL, avslutter Jaffery.
Se intervjuet med Gahr Støre fra tidligere i OL!
picture

Jonas Gahr Støre i stort HBO Max-intervju – røper Klæbo-historie

Video credit: Eurosport


Avslører dramatikk i kulissene: – Ganske hektisk

picture

Reagerer etter dette - her tar hun feil ski

Video credit: Eurosport

OSLO/VAL DI FIEMME (HBO Max):
Tidligere under kvinnenes femmil søndag oppsto det en hendelse som vekket oppsikt i Val di Fiemme. Merkelige scener utartet seg på stadion under et skibytte.
Russiske Darja Neprjajeva byttet nemlig ski i feil boks, og tok skiene til tyske Katharina Dotzler. Hendelsen førte til at russeren ble disket i etterkant av femmila - etter å ha gått i mål som nummer elleve.
Pressekontakt for tyskerne, Stefan Schwarzbach, forteller om hektiske minutter etter at hendelsen inntraff.
– Det skjedde ved et uhell, at russeren tok skiene til Katharina og vi ble informert av FIS. Vi så feilen på TV-bildene. Vi hadde bare få minutter på å få fikset opp i det, problemet var bare at det er den siste konkurransen her inne på stadion, så alt var stengt ned. Smørebussen var stengt ned, så det var ganske hektisk for å få fikset et nytt par med ski, sa han til HBO Max.
Han opplsyte videre at de fikk lagt inn et nytt skipar i boksen på stadion, men kun rundt åtte sekunder før Dotzler skulle bytte på nytt.
– Nå satser vi på at hun er klar for de siste kilometerne, sa Schwarzbach videre.

Storfavoritt Øyre Slind brøt femmila: – Kjedelig å se

  • Se kvinnenes OL-femmil på HBO Max AKKURAT NÅ!
picture

SE: Her går det galt for Diggins

Video credit: Eurosport

OSLO/VAL DI FIEMME (HBO Max):
En av de største favorittene i forkant av søndagens femmil i Val di Fiemme, Astrid Øyre Slind, måtte bryte tidlig.
– Jeg hadde håpet å være med å kjempe om gullet og jeg føler jeg skal være der på en god dag. Det er himmel og helvete å være idrettsutøver, og i dag er det det siste, sier Øyre Slind til HBO Max.
– Hva skjedde?
– Det var bare litt for sjanseløst til å fullføre. Det er skikkelig kjedelig, sier hun videre.
På spørsmålet om det var både skiene og kroppen selv som sa ifra, svarer Øyre Slind.
– Det blir begge deler. Jeg hadde nok for glatte ski for å være med. Det ble for glatt, og når det blir bratt og man ikke har det trøkket, så har man ikke sjans til å gå bra nok på ski, sier langrennsprofilen videre.
picture

Reagerer etter dette - her tar hun feil ski

Video credit: Eurosport

– Her er det over for Øyre Slind. Dessverre, utbrøt HBO Max-kommentator Jan Christian Bjørn.
– Da er jeg rimelig sikker på at det ikke bare var skia. Da var det nok også noe med kroppen som ikke funker, sier HBO Max-ekspert Åge Skinstad.
– Hun kan gi et mye bedre svar på det om litt når hun kommer til mixed zone. Jeg har sett samme bilder som dere, jeg synes som at skiene var litt glatte i starten av løpet, sa smøresjef Tord Hegdahl til HBO Max.
For kort tid før Øyre Slind ga seg så man at hun tilsynelatende slet med festet. Den norske veteranen lå i teten innledningsvis, før hun falt lenger og lenger bak tetgruppen. Ved 8,5 km var hun hele 37 sekunder bak Heidi Weng og Ebba Andersson i front.
– Hun har ikke feste. Hun må bytte ski, utbrøt HBO Max-ekspert Åge Skinstad underveis.
– Det er kjedelig å se. Det var denne distansen hun hadde sett mest fram mot, sier HBO Max-ekspert Helene Marie Fossesholm.

Avslutningsseremonien - Johannes Høsflot Klæbo og Aurora Løvås blir flaggbærere

Avslutningsseremonien til vinter-OL finner sted i Verona søndag kveld. Der er det skøyteløperen Aurora Grinden Løvås og OL-kongen Johannes Høsflot Klæbo som får æren av å være flaggbærere for Norge.
Der skal blant annet Klæbo få utdelt sitt sjette OL-gull i mesterskapet, som han vant på herrenes femmil lørdag.
Live comment icon

Frida Karlsson dropper OL-femmila - Sykdomstrøbbel

På grunn av sykdom har Sveriges gullhåp, Frida Karlsson, valgt å stå over femmila i OL.
Femmila er den siste øvelsen for kvinnene på langrennsiden og svenske Karlsson var storfavoritt til å vinne, men delte nylig på sin instagramkonto at hun har fått feber.
Fra før av i mesterskapet har den svenske stjerna to gull på øvelsene: skiatlon og 10 kilometer intervallstart.
Femmila går av stabelen i morgen, søndag, klokka 10:00. Se hvordan det går på HBO Max og Eurosport 1.
picture

Foto: Getty Images

Live comment icon

Ingen norsk medalje på fellesstarten - dobbelt fransk jubel

Saken oppdateres!
I sitt første OL tok franske Oceane Michelon sitt første individuelle OL-gull i den avsluttende fellesstarten lørdag.
Lagvenninne Julia Simon tok sølv og gikk inn til Frankrikes 13. medalje i skiskyting. Tereza Vobornikova fra Tsjekkia tok bronse.
Karoline Offigstad Knotten ble Norges beste på en 8. plass - 43,8 sekunder bak.

Iversen preget etter bronsen: – Jeg er skapt for dette

picture

Rørende bilder: Her tar Iversen til tårene på direkten

Video credit: Eurosport

Emil Iversen (34) gikk inn til OL-bronse under lørdagens femmil for herrer i Val di Fiemme. Kun slått av landsmann Martin Løwstrøm Nyenget og OL-kongen Johannes Høsflot Klæbo som tok gullet. Iversen var også en del av det norske stafettlaget som tok gull i Italia.
Da Iversen gikk inn i intervjusonen kunne man se en svært preget trønder. Han møtte HBO Max' reporter med en god klem og tårer.
– Jeg er så glad og sliten. Jeg skjønner egentlig ingenting. Det bare stopper ikke å gå bra. Alt har ledet opp til den dagen her. Det har vært en veldig lang vinter. Jeg konkurrerer med folk som har forberedt seg til det løpet her i fire måneder, mens jeg har sittet på sidelinjen og prøvd mitt beste hele tiden. Jeg har levd i troa. I dag hadde jeg ingenting mer å gi. Jeg er veldig, veldig stolt, sier Iversen til HBO Max.
Han fortsetter:
– Det er et hav ned til nestemann. Vi er så klart de tre beste. Johannes er verdens beste skiløper noensinne, Martin har vært den beste klassiskløperen bak der. Jeg klarer nesten å hamle opp, men til slutt skal jeg innrømme...nå skal jeg bare ha den jævla bronsen og komme meg på den jævla medaljeseremonien i morgen.
Iversen fikk en tung start på årets sesong, men har kjempet seg inn i OL-troppen til Norge med flere sterke resultater utover sesongen i forkant av OL.
Du begynner med en åttendeplass på Beitostølen, så blir du vraket til verdenscupen i Ruka. Så vinner du i Norgescupen, kommer deg til verdenscupen i Trondheim og nå står du her med et gull og en bronse i OL, oppsummerer HBO Max' reporter.
– Det er så sjukt. Jeg er bare et monster når det kommer til å gå på ski. Jeg er skapt for dette her og har så mange flinke folk som hjelper meg. Alle prøver å støtte meg hele tiden, jeg har verdens beste team. Jeg er glad for at jeg kan gi litt tilbake til dem med to medaljer, avslutter en tårevåt Iversen.
Live comment icon

Østberg Amundsen etter marerittrenn: – Jækla frustrerende

OSLO/VAL DI FIEMME (HBO Max):
Både Harald Østberg Amundsen og finske Iivo Niskanen måtte bryte underveis i herrenes femmil lørdag formiddag. Etter kun 15 km sa det stopp for de to profilene. I forkant av lørdagens OL-renn var det allerede usikkert om finnen ville stille til start.
– Jeg har det litt tungt, sier en preget Østberg Amundsen til HBO Max.
– Det skjedde ikke noe spesielt. Jeg har prøvd å få kroppen i så godt i vater som mulig, men så går jeg på 89% hele tiden. Lungene og pusten blir som et sugerør, uten at jeg skjønner hvorfor. Det føles bra når jeg står opp og ikke pusher kroppen skikkelig hardt, men det bare låser seg og jeg får ikke luft når jeg skal gå hardt, sier han videre.
picture

Foto: Getty Images

Nordmannen forteller videre:
– I denne idretten kan man ikke være på 90%, da er det umulig. Det er bare jækla frustrerende, jeg prøver å ikke fokusere på det og håpe på at man kan ha en god dag. Men det slår tilbake, sier Østberg Amundsen til HBO Max.
– Det blir et bunnpunkt for min del. Jeg hadde drømt om at OL skulle bli en skikkelig fest for min del, men det må jeg bare prøve å takle, sier han avslutningsvis.
picture

Foto: Eurosport

– Oi, der er det over for Niskanen. Han prøvde, sier HBO Max-kommentator Jan Christian Bjørn da TV-bildene viste at Niskanen måtte stoppe opp.
Kun sekunder etter TV-bildene av Niskanen, så man at også Østberg Amundsen kastet inn håndkle.
– Nesten samtidig. De har kjent på at dette ikke dagen, at de ikke får nok luft eller et system som tar imot belastningen. Harald går ikke rundt her for å bli nummer 25, det var fryktelig trist å se på, sier HBO Max-ekspert Martin Johnsrud Sundby.
– Vi ser det på kroppspråket til Harald, både teknisk og grimasene, sier ekspertkollega Helene Marie Fossesholm.
Live comment icon

Skrekkulykke - truffet av skøyte i ansiktet

Under skøytekonkurransen i kortbane fredag, fikk polske Kamila Sellier en skøyte i ansiktet. Det skjedde under det siste kvartfinaleheatet på 1500 meter da tre av de seks løperne falt i en sving.
Sellier fikk skøyten rett i ansiktet og begynte å blø kraftig, før hun ble båret ut.
– Kamila Sellier er ved bevissthet! Kinnbeinet hennes er skadet. Kamila skal til sykehuset for røntgen. Kinnet hennes er sydd. Hun var fortsatt bevisst etter den fatale kontakten med skøyten, forteller lederen for Den Olympiske delegasjonen, Konrad Niedźwiedzki.
– Hun er ved bevissthet. Hun vinket til tribunen der jeg satt for å signalisere at hun er ok. Hun fikk umiddelbar behandling, så alt gikk etter protokollen. Vi venter på å se hva undersøkelsene på sykehuset viser, la Niedźwiedzki til.
picture

Foto: Getty Images

– Øyet hennes er veldig hovent; forhåpentligvis gikk ikke skøyten for dypt inn, men vi vet ennå ikke om alt er i orden. Kinnbeinet hennes kan være brukket. Vi venter på prøvesvar. Lederen for den medisinske delegasjonen er sammen med henne, sa Niedźwiedzki videre.
picture

Foto: Getty Images

Norge tapte bronsefinalen – OL-medaljen røk

picture

Nordmannen «showet» på siste stein: – Sirkusstein fra direktør Ramsfjell

Video credit: Eurosport

De norske curlinggutta, ved Team Ramsfjell, har levert en bunnsolid OL-turnering i Cortina. Fredag kveld skulle de ut i bronsefinale mot det sveitsiske laget på isen i Italia..
Der var det Sveits som tok tak tidlig og etter tre omganger ledet de med 4-0. I de fire neste omgangene maktet de norske gutta å ta ett poeng, og dermed sto det 4-1 etter sju spilte. I den åttende omgangen tok Sveits to nye poeng og da var seieren i teorien sikret, selv om det fortsatt gjensto to omganger.
– Det er imponerende, rett og slett, sa HBO Max-kommentator Thoralf Hognestad om de sveitsiske gutta.
– Dette er en lidelse for de norske spillerne, de blir jo ydmyket på det groveste her, sa Hognestad videre og mente det var overraskende at de norske spillerne ønsket å fortsette å spille etter omgang åtte. Det ble dog kun med én omgang til.
Curlinggutta fra Norge har likevel imponert stort under vinterlekene i Italia. De tok seg til semifinalen ved å slå Canada i den siste kampen i de innledende rundene. Det var første gangen siden OL i Vancouver i 2010 at de norske curlinggutta var i en OL-semifinale, hvor de til slutt tapte med 5-4 etter én ekstraomgang torsdag.
Se intervjuet med skip Ramsfjell og Gaute Nepstad etter bronsefinalen!
picture

De norske curlinggutta: – En helt syk opplevelse

Video credit: Eurosport


Wiklund marginer fra OL-gull – tok ny medalje

picture

Wiklund tar OL-sølv på 1500 meter - tredje medalje i Italia

Video credit: Eurosport

Den norske skøyteprofilen Ragne Wiklund (25) gikk i det tredje siste paret under kvinnenes 1500-meter i Milano fredag ettermiddag.
Der leverte hun med bravur og sikret sin tredje medalje i årets mesterskap. Wiklund tok sølvet, og var kun seks hundredeler fra gull.
– Jeg har drømt om at det var mulig å ta pall i dag også. Å være så nære gullet er helt utrolig også, sier Wiklund til HBO Max.
– Helt fantastisk. Jeg drømte om å dra hjem med minst en medalje, så at det blir tre er langt mer enn jeg kunne håpe på, sier hun videre.
picture

Foto: Getty Images

– Hun er konkurransedyktig på denne distansen Wiklund, sa HBO Max-kommentator Arve Fuglum like før Wiklund skulle i aksjon.
25-åringen var spådd å kunne kjempe om en medalje, og hun gikk inn til foreløpig ledelse da hun gikk i mål.
– Hun leder, hun leder. Yes!!!, utbrøt Fuglum da Wiklund gikk inn på tiden 1:54.15.
– Dette er et ordentlig godt løp. Tiden er kjempesterk, fulgte HBO Max-ekspert Ida Njåtun opp, da fire løpere gjensto.
I det neste paret tok nederlandske Antoinette Rijpma-de Jong ledelsen, kun seks hundredeler foran Wiklund. Nederlenderens tid holdt til slutt til gull.
– Det var utrolig spennende hele veien, de lå så likt, sa Njåtun. Wiklund tok til slutt sølvet foran kanadiske Valérie Maltais.
Se sølvløpet her! Saken fortsetter under videoen.
picture

Wiklund tar OL-sølv på 1500 meter - tredje medalje i Italia

Video credit: Eurosport

– Det er så utrolig imponerende det hun gjør her. På 1500-meter, hvor hun de siste årene ikke har vært der oppe. Denne sesongen har hun virkelig fått det til å stemme på denne distansen også, sa Njåtun.
Wiklund tok bronse på 5000-meter og sølv på 3000-meter tidligere i mesterskapet. Hun ble europamester på 1500 meter tidligere i år. Aurora Løvås deltok også i fredagens konkurranse. Hun ble nummer 25.

Giacomel-oppdatering fra sykesenga: – Forferdelig

picture

Foto: Getty Images

Den italienske skiskytterstjernen Tommaso Giacomel gikk ut i tet fra andre serie under herrenes fellesstart fredag, men italieneren fikk tilsynelatende problemer ut fra standplass. Kort tid etter serien var han hentet inn og TV-kommentatorene begynte å stusse.
Underveis i rennet kom Italias trener med en forklaring, da den italienske stjernen måtte bryte.
– Han hadde smerter i dette området etter den andre serien. Så da foretrakk han å stoppe, men vi vet ikke mer, sa Italia-trener Andrea Facchinetti til HBO Max og pekte på brystregionen.
I etterkant av rennet fikk HBO Max opplyst at italieneren følte seg mye bedre, men at det ville komme ytterligere oppdateringer i løpet av noen timer. Det har det kommet nå.
Giacomel har lagt ut et innlegg på sin Instagram-konto, hvor han kommer med en statusoppdatering. Han innleder med at han har det bra.
– Rett etter andre liggende skyting sluttet kroppen min på en eller annen måte å fungere ordentlig, og jeg slet veldig med å puste og bevege meg, derfor måtte jeg stoppe.
– Det er den verste følelsen jeg har opplevd i livet mitt. Jeg prøvde å gå veldig sakte på den første delen av tredje runde, men kroppen min tillot meg ikke å gå på ski lenger. Han fortsetter:
– Mye går gjennom hodet mitt for øyeblikket… frustrasjon, sinne, skuffelse… Det er forferdelig. Det er forferdelig å stoppe, men det var ingenting jeg kunne gjøre mot min egen kropp i dag.

Ny svensk stjerne isolert

  • Se guttas femmil på HBO Max fra 11.00 lørdag!
Langrennsprofilen William Poromaa er blitt forkjølet og isolert fra resten av den svenske OL-troppen. Det skjer dagen før gutta skal gå femmila i Val di Fiemme.
- Han hadde lette symptomer i går kveld, men først og fremst i dag. Han prøvde å trene, men det er noe i kroppen som ikke kjennes bra og som gjør at han ikke kan konkurrere. Han hadde også kraftigere symptomer etter trening, så han kan ikke gå i morgen, forteller Sveriges landslagslege Rickard Noberius.
- Han har vært isolerts siden i går kveld og drar hjem i dag.
Det svensk skiforbundet opplyser at svensken kjenner på forkjølelsesymptomer og at han står over fredagens pressetreff.
Tidligere fredag kom beskjeden om at Frida Karlsson også er isolert grunnet lette symptomer.
– Karlsson har lettere symptomer på forkjølelse. Hun avventer trening inntil videre, opplyste det svenske skiforbundet om fredag formiddag.
Live comment icon

Sykdomsproblemer for Frida Karlsson - isoleres fra laget

  • Se femmil for kvinner på HBO Max fra klokken 09:30 søndag!
- Karlsson har lettere symptomer på forkjølelse. Hun avventer trening inntil videre, opplyste det svenske skiforbundet om fredag formiddag.
Senere forteller forbundet at Karlsson avstår fra det svenske lagets pressekonferanse og er isolert på hotellrommet i Val di Fiemme inntil videre. Karlsson trente heller ikke fredag formiddag.
- Hun våknet med litt vondt i halsen og har fått lette forkjølelsessymptomer. Hun føler seg bra i kroppen, men har vært isolert siden i dag tidlig og treffer ingen andre, sier Sveriges landslagslege Rickard Noberius.
- Bekymringsfullt med de symptomebne hun har nå. det er for tidlig å se og vi må se hvordan det utvikler seg.
Opplysningene kommer to dager før femmila for kvinner - den avsluttende langrennsøvelsen i OL. Der er Frida Karlsson regnet som en av de største gullfavorittene.
Fra før har hun allerde tatt to gull dette OL. Hun åpnet lekene med sitt første individuelle OL-gull på skiatlon, før hun tok gull på 10 kilometer fri. På stafett ble det sølv på det svenske laget etter Ebba Anderssons marerittetappe:
picture

Absurde scener etter svensk fall: – Det er helt krise

Video credit: Eurosport

Karlsson er blant de fire utatte utøverne til søndagens femmil sammen med Ebba Andersson, Emma Ribom og Jonna Sundling.
  • Se rennet på HBO Max fra klokken 09:30 søndag!

Live comment icon

Spansk drømmedag i OL-premieren - første OL-gull siden 1972

- Han er i sitt livs form, sa HBO Max-kommentator Andreas Staune-Mittet da Oriol Cardona Coll tok Spanias første vinter-OL-gull siden Sapporo i 1972.
Det gjorde 31-åringen i sprint i den nye OL-grenen randonee.
Like før Cardona Colls gull tok Ana Alonso Rodriguez spanjolenes første medalje i årets leker. Hun tok bronsemedaljen i sprint på kvinnesiden.
picture

Foto: Getty Images

For første gang i historien står randonee på OL-programmet og først ut av de to øvelsene utøverne skal gå var sprint.
Norge har med totalt tre utøvere til OL-premieren. Ida Waldal på kvinnesiden - og Hans-Inge Klette og Trym Dalset Lødøen på herresiden.
Waldal kvalifiserte seg på tid inn i semifinaleheatene, men med en 4. plass i den første av to semifinaler ble det ingen finaleplass på 21-åringen fra Hommelvik.
Det ble det heller ikke for Klette som endte som nummer 5 i sitt semifinaleheat og dermed ikke hadde mulighet til å gå videre på tid.
Nå venter mixed stafetten lørdag for Klette og Waldal.
Live comment icon

De norske curlinggutta til semifinale - slo medaljefavoritter Canada

Semifinalen ser du på HBO Max fra klokken 19:00 torsdag kveld!
Norge måtte vinne skjebnekampen mot Canada for å ta seg til semifinale i OL og fikk en pangstart tidlig torsdag morgen.
Norge hentet først tre poeng i første omgang før de tok to i tredje og gikk tidlig opp i ledelsen 5-1. To nye poeng i femte omgang ga Norge ledelsen 7-2 etter halvspilt kamp.
Det forspranget ga de aldri fra seg og med en eksepsjonell sistestein slo Norge ut alt av kanadiske steiner som ikke lenger hadde mulighet til å utligne.
- Er det mulig?! Vi er klare for semifinale!, utbrøt kommentatorduoen til HBO Max, Thoralf Hognestad og Lars Vågberg.
- Dette så jeg ikke helt komme. At vi skulle ha et norsk lag i semifinale hadde jeg ikke trodd på forhånd, kommenterte Vågberg.
picture

Se Norge sikre semifinaleplass: - Er det mulig?!

Video credit: Eurosport

Norge har med det tatt seg til første semifinale i OL siden Vancouver i 2010. Den gang med Team Ulsrud som gikk verden rundt med klovnebuksene.
Før det hadde Norge stått i semifinale i Salt Lake City i 2002 og i Nagano i 1998.
Nå venter Canada igjen i kveld for Magnus Ramsfjell og co.
Canada var allerede klare for semifinale før møtet med Norge. Etter seieren er det klart at Norge møter Canada på nytt og Sveits møter Storbritannia i kampen om finaleplass.
- Jeg tror vi vil se et kanadisk lag som er nokså sultne på revansje, sa Vågberg.
Semifinalen ser du på HBO Max fra klokken 19:00 torsdag kveld!

Norge i gullkampen - på 2. plass før kombinertstafetten

I utfordrende snøforhold hoppet den norske kombinertduoen Andreas Skoglund og Jens Lurås Oftebro inn til en foreløpig andreplass i OLs siste kombinertøvelse.
- Jeg er ikke så veldig fornøyd. Det ble litt stress og litt andre forhold enn jeg er vant til, så jeg fikk ikke ut mitt beste, sier Lurås Oftebro til HBO Max om eget hopp.
Lurås Oftebro har allerede tatt to av to OL-gull i kombinert og kan bli OL-konge torsdag med sitt tredje.
Før langrennsdelen - stafett på 2 x 7,5 kilometer - ligger de norske gutta 13 sekunder bak Tyskland som leder etter hoppdelen.
- Vi hadde håpet å få en luke på Tyskland. Det er de som er farligst på ski, så å ligge bak de i tillegg kan blir veldig tøft, sier Lurås Oftebro.
- 13 sekunder var mer enn jeg hadde trodd og jeg tror det kan bli tøft for gutta. Men de tør å åpne hardt og er et offensivt lga. Det er mange fartsressurser der så jeg gir de en sjanse, sier HBO Max-ekspert Ida Marie Hagen.
Skoglund hoppet først av de to norske gutta til ledelse to sekunder foran USA med et hopp på 124 meter.
- Det så fint ut. Godt å se at han klarer å senke skuldrene og gjøre det han skal. Det ser ut som han klarte å nullstille seg før denne omgangen, sa Hagen om Skoglunds hopp.
Lurås Oftebro hoppet en meter kortere, men fikk bedre stilpoeng og tok Norge til ledelse før de ble dyttet ned på 2. plass av Tyskland og Vinzenz Geiger.
Live comment icon

Historisk øyeblikk i OL - Ida Waldal og Hans-Inge Klette videre til sprintfinalene i randonee

For første gang i historien står randonee på OL-programmet og først ut av de to øvelsene utøverne skal gå er sprint.
Norge har med totalt tre utøvere til OL-premieren. Ida Waldal på kvinnesiden - og Hans-Inge Klette og Trym Dalset Lødøen.
Waldal gikk i det første av totalt tre heat, der de tre raskeste tidene kvalifiserer seg direkte til finaleomgangene sammen med tre "lucky losers".
21-åringen fra Hommelvik endte som nummer fire i heatet, men tiden var god nok til ta seg videre.
Klette imponerte i sitt heat og til tross for å ha mistet en stav rett før utforkjøringen mot mål endte 28-åringen fra Voss som nummer tre og tok seg direkte til sprintfinalene.
- Veldig imponerende å se hvordan han utfordrer her, kommenterte HBO Max-kommentator Andreas Staune-Mittet.
Finalomgangene ser du på HBO Max fra klokken 12:55!

Live comment icon

Disse går femmila for Norge: - Skal sette kronen på verket

Femmila for menn starter lørdag klokken 11:00 - for kvinner klokken 10:00 søndag. Se alt på HBO Max!
Disse går på herresiden:
  • Johannes Høsflot Klæbo
  • Emil Iversen
  • Martin Løwstrøm Nyenget
  • Harald Østberg Amundsen
Suverene Klæbo har tatt fem av fem gull så langt i OL og kan bli historisk som den første utøveren gjennom tidene til å ta seks av seks i olympiske leker.
Han utfordres blant annet av kompisen Emil Iversen som får gå sin første individuelle øvelse i dette OL. Han var også en del av stafettlaget som tok gull.
– Vi skal sette kronen på verket på et veldig godt OL, sier landslagstrener Eirik Myhr Nossum på pressekonferansen.
Disse går på kvinnesiden:
  • Heidi Weng
  • Astrid Øyre Slind
  • Kristin Austgulen Fosnæs
  • Karoline Simpson-Larsen

Live comment icon

Eitrem friskmeldt - klar for 1500 meter

Sander Eitrem har siden forrige ukes 10.000 meter vært isolert fra resten av laget med forkjølelsessymptomer og 24-åringen gikk glipp av lagtempokonkurransen i OL.
Nå opplyser skøyteforbundet at Eitrem er friskmeldt og klar for 1500 meter torsdag. Der stiller Norge dermed med tre mann.
Didrik Eng Stand, Sander Eitrem og Norges største gullhåp på distansen, verdensmester Peder Kongshaug.
Se løpet fra klokken klokken 16:30 på HBO Max