Halvor Egner Granerud og Anna Odine Strøm disket i Garmisch

Eurosport på Google

Halvor Egner Granerud får ikke delta i nyttårshopprennet i Hoppuka. Senere onsdag ble også Anna Odine Strøm diska.

Granerud før OL: – Det vil bety mye

Video credit: Eurosport

  • Se OL i Milano Cortina på HBO Max fra 6. til 22. februar!
Norges beste hopp i kvalifiseringen i Garmisch-Partenkirchen ble aldri stående. Halvor Egner Granerud var lengst av de norske, men ble tatt ut av resultatlistene etter en kontroll som avdekket feil på konkurransedressen.
Diskvalifikasjonen skyldtes at dressen var for lang i beina, og dermed var 133-metershoppet verdiløst – til tross for at Granerud tidligere har vist at han behersker nettopp denne bakken, blant annet som hoppukevinner i 2022/23.
– Vi målte beinlengde, og det ene var to millimeter for kort. Det ble målt mange ganger, og det var mellom to og tre millimeter for kort. Det er utrolig kjipt, sa nordmannen til Viaplay.
For de øvrige nordmennene: Kristoffer Eriksen Sundal leverte et solid hopp på 133,5 meter, mens Johann Forfang landet på 128 meter. Robin Pedersen noterte seg også for et godkjent forsøk med 131 meter.
Isak Andreas Langmo gjorde det han måtte med 127,5 meter og er klar for rennet torsdag uten dramatikk. Marius Lindvik fikk derimot lite til å stemme og var kortest av de norske med 125,5 meter, men Lindvik er også videre.
Den slovenske stjernen Domen Prevc vant kvalifiseringen med et hopp på 139,5 meter.
picture

Anna Odine Strøm.

Foto: Getty Images

På kvinnesiden ble det senere onsdag klart at også Anna Odine Strøm er diska. Det bekrefter FIS-direktør Sandro Pertile.
– Under utstyrskontrollen etter hoppet ble det funnet en ekstra såle inne i sokken til Anna Odine Strøm. Regelverket tillater ikke bruk av ekstra utstyr, slik som i dette tilfellet, og derfor er hun diskvalifisert, sier Pertile, gjengitt av Viaplay.
Det hele skal handle om at Anna Odine Strøm har skjeve hofter, noe hun har rettet opp i ved å legge til én centimeter i den ene skoen, forklarer landslagstrener Christian Meyer til NRK.
– Anna Odine fikk en skade i Engelberg i 2023. Den tror vi at hun fikk fordi det er en forskjell på venstre og høyre fot. Derfor har vi bygget opp den høyre foten, så de er i balanse, sier Meyer til statskanalen.
Gjør som 2 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame