Trekker fram Hovland-tall etter sesongdebuten: – Stor forbedring

Eurosport på Google

Viktor Hovland var på skuddhold for seier før søndagens sisterunde. En sur bogey spolerte nok mulighetene på «back nine», men kommentatorene er positive over Hovlands spill i PGA-sesongdebuten.

Hovland marginer fra spinnvill hole-in-one: – Åh!

Video credit: Eurosport

Den norske golfprofilen lå i god posisjon før søndagens sisterunde i Scottsdale. Etter å ha levert en runde på seks slag under par lørdag, lå han «bare» fire slag bak den japanske stjernen Hideki Matsuyama som ledet før den avgjørende sisterunden.
Etter en kanonåpning på runden så det ut til at Hovland kunne blande seg inn i seierskampen etter de første ni for dagen, men slik ble det ikke. Hovland gikk runden til slutt på tre slag under par og endte på -12 totalt. Det holder til en fin tiendeplass - i det som var hans sesongdebut på PGA-touren.
– Det er tidlig i sesongen og han ser mye bedre ut tidlig i år enn han har gjort de siste to sesongene, sier HBO Max-kommentator Henrik Bjørnstad.
– Spillet er der. Det så fantastisk ut de første ni og vi håpet det skulle fortsette siste ni. At han ikke gjør birdie på hull 13 er litt starten på «nedturen», da havner han litt bakpå. Det er små marginer og de falt ikke hans vei på siste ni, sier Bjørnstad videre.
Amerikanske Chris Gotterup vant turneringen i omspill mot Matsuyama, etter at amerikaneren senket en lengre putt for birdie på første omspillshull. Det er 26-åringen fra USA sin fjerde PGA-seier og hans andre allerede denne sesongen - da han vant sesongåpningen Sony Open i januar også.
picture

Hovland.

Foto: Getty Images

– Ser vi på tallene for uka så er det 2,4 slag tapt fra «tee», men han er topp 16 på alle andre parameterne: inn til green, rundt green og på putting. Det er veldig klare tall og alt trender veldig fint, sier HBO Max-ekspert Marius Thorp om Hovland.
Bjørnstad trekker fram at Hovland er 14. best rundt green i feltet denne uken og kaller det «stor forbedring».
– Det er bare å fortsette jobben med å finne stabiliteten på ny. Finner han den kan han være med å kjempe neste uke, sier Thorp videre.
Hovland får ikke mye hvile, for allerede til uken skal nordmannen i aksjon i årets første signaturturnering på PGA-touren - AT&T Pebble Beach Pro-Am. Turneringen på Pebble Beach, som Rory McIlroy vant i fjor, ser du selvsagt på HBO Max fra torsdag til søndag.
28-åringens første turnering for året kom på DP World Tour, hvor han ble nummer 14. i Dubai Desert Classic - etter å ha vært i tetkampen før sisterunden også der for to uker siden.
Sett denne fra tidligere i uken? Saken fortsetter under videoen.
picture

Hovland marginer fra spinnvill hole-in-one: – Åh!

Video credit: Eurosport

Slik var Hovlands sisterunde:
Nordmannen fikk en meget god start på søndagens sisterunde.
På par fire-hullet det første slo han et solid innspill på green og hadde rundt tre meter til koppen. Fra den avstanden senket han en sterk birdie og pangåpningen var et faktum. Deretter fulgte han opp med par, før dagens andre birdie ble notert ned på hull tre.
På de resterende hullene på «front nine» gikk Hovland med fire par og to nye birdies, og han sto dermed på fire slag under par ved runding. Da klatret Hovland på listene og på et tidspunkt var han oppe på en fjerdeplass.
Inne på de siste ni ble det med fem strake par, og da var han fortsatt kun to slag bak Matsuyama og Michael Thorbjornsen i tet (-15).
Se denne fra dagens runde! Saken fortsetter under videoen.
picture

Hovland jakter seier: – Nå har vi los

Video credit: Eurosport

Men så skjedde det som ikke skulle skje. Hovland slo i vannet på andreslaget på par fem-hullet det 15. Dermed kom han seg til slutt ikke i koppen før på sjetteslaget og dagens første firkant ble skrevet ned.
– Dessverre skjer det som ikke skulle skje. Da blir det nok litt for mye å gjøre på de siste hullene, sa HBO Max-ekspert Marius Thorp.
– Den er ordentlig sur den der. Den er tung å svelge, sa kollega Bjørnstad.
picture

Hovland i aksjon søndag.

Foto: Getty Images

Etter bogeyen gikk Hovland av med par på de tre siste hullene for runden og avsluttet dermed turneringen på X totalt.
Også landsmann Kristoffer Reitan har vært med i denne ukens PGA-turnering. Nordmannen fikk det tøft på lørdagens runde, men slo tilbake med en 67-runde (-4) og endte på -5 totalt i Scottsdale.
Gjør som 2 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame