Stjernespekket felt: Disse norske utøverne ser du på Bislett Games

Eurosport på Google

En rekke nordmenn skal i aksjon under torsdagens folkefest på Bislett. Her følger en oversikt over hvem som skal i ilden under Diamond League-stevnet.

Salum Ageze Kashafali, Jakob Ingebrigtsen og Karoline Bjerkeli Grøvdal.

Foto: NTB

Til tross for at den største norske friidrettsstjernen, Karsten Warholm, glimrer med sitt fravær, kommer det medaljevinnere på løpende bånd til Bislett stadion under torsdagens Diamond League-stevne. Rekken av norske utøvere er lang, og Norge har flere seierskandidater på startstreken.
Se hele listen lenger ned i saken.

Jakob Ingebrigtsen

Et av stevnets aller største navn er gullvinneren på 1500-meteren i OL i Tokyo, Jakob Ingebrigtsen. Ingebrigtsen knuste den olympiske rekorden på distansen under lekene i Japan og dundret inn på tiden 3.28,32, sju tideler foran Timothy Cheruiyot (25).
Under Bislett Games skal Jakob Ingebrigtsen kun løpe Drømmemila - eller en engelsk mil, som den ofte kalles. Distansen er på 1609 meter, og Ingebrigtsen får norsk selskap av 29 år gamle Ferdinand Kvan Edman.
To av brødrene til Jakob Ingebrigtsen, Filip og Henrik, løper begge 5000-meteren tidligere på dagen. Det gjør også nordmennene Magnus Tuv Myhre og Narve Gilje Nordås.
Husker du dette øyeblikket fra OL i Tokyo? Saken fortsetter under videoen.
picture

Slo rivalen og sikret gullet på 1 500 meter: – Kan ikke løpe fra Jakob lenger

Video credit: Eurosport

Slegge-premiere

Det er flere nordmenn som skal delta på Bislett Games, men som ikke skal kjempe i Diamond League-øvelsene. En av de er sleggekaster og OL-sølvvinner Eivind Henriksen, som for første gang får høre det kjente Bislett-brølet som utøver.
Slegge har nemlig aldri vært en del av Bislett Games.
Før nå.
Sølvvinneren fra Tokyo-lekene er en del av et kruttsterkt felt som skal konkurrere om seieren på Bislett. De fire beste fra OL er med til Oslo, deriblant gullvinner Wojciech Nowicki fra Polen.
Sleggekonkurransen går etter planen av stabelen 18:51.
Para-utøver Salum Ageze Kashafali skal også løpe om seier på 100 meter.
Dette glemmer vi aldri. Gjenopplev OL- sølvet til Eivind Henriksen her - saken fortsetter under.
picture

«The Beast» imponerte en hel nasjon – fire rekorder og OL-sølv

Video credit: Eurosport

Disse nordmennene står på startstreken under Bislett Games (listen inkluderer kun nordmenn i Diamond League-øvelsene, ikke de «nasjonale øvelsene», som er en del av stevnet):
Stavsprang: Simen Guttormsen, Sondre Guttormsen, Pål Haugen Lillefosse.
400 meter hekk, kvinner: Line Kloster, Amalie Iue.l
400 meter, menn: Håvard Bentdal Ingvaldsen.
Lengdehopp, menn: Henrik Flåtnes, Ingar Kiplesund.
5000 meter, kvinner: Karoline Bjerkeli Grøvdal.
200 meter, kvinner: Elisabeth Slettum.
5000 meter, menn: Filip Ingebrigtsen, Henrik Ingebrigtsen, Magnus Tuv Myhre, Narve Gilje Nordås.
800 meter, kvinner: Hedda Hynne.
Drømmemila/engelsk mil: Jakob Ingebrigtsen, Ferdinand Kvan Edman.
Gjør som 2 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame