Historisk treneransettelse: – Fint at det er i den retningen man går
Publisert 20/12/2023 klokken 16:50 GMT+1
Vilde Mollestad Rislaa er treneren som skal ta Skeid tilbake i 1. divisjon. Hun går dermed inn i et svært eksklusivt selskap.
Vilde Mollestad Rislaa. Foto: Skeid
Foto: Other Agency
Onsdag bekreftet Skeid at Vilde Mollestad Rislaa tar over hovedansvaret for A-laget.
– Å få muligheten til å lede en klubb som Skeid med så lange tradisjoner og historie betyr enormt mye for meg, og jeg ser virkelig fram til å komme i gang å bygge videre på arbeidet som allerede er startet, sier Rislaa.
Ansettelsen er historisk, for det er bare Sotra-trener Renate Blindheim som har ledet et herrelag i norsk toppfotball fra før av. Det er de tre øverste divisjonene i norsk fotball som er definert som toppfotball av Norges Fotballforbund.
– Det er fint at det er den retninga man går, og at man kan glede seg over at man beveger seg sakte men sikkert i riktig retning, både i idretten og i samfunnet, sier Rislaa til Discovery.
Selv har ikke Rislaa tenkt så mye over at hun skriver seg inn i historiebøkene.
– For min del tror jeg dette hadde vært stort uansett om jeg var kvinne eller mann, sier Rislaa og fortsetter:
– Jeg synes det er viktig for fremtiden og for de unge som er i samme situasjon som meg. Jeg har hele veien sagt at jeg skal bidra med å bryte barrieren for unge jenter med en trener drøm, og bidra til at generasjonen etter meg kan få det litt lettere.
Sett denne? Saken fortsetter under videoen.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/12/11/3842337-78079668-2560-1440.jpg)
Sportssjefen ordknapp om stjernespissens fremtid: – Den er tøff
Video credit: Eurosport
Vil tilbake til OBOS
Skeid rykket forrige sesong ned fra 1. divisjon etter å ha endt som tabelljumbo med bare 14 poeng. I august trakk Gard Holme seg som Skeid-trener og ble erstattet av Arne Erlandsen.
Rislaa er klar på hva hun skal gjøre for å få laget tilbake i divisjonen.
– Først og fremst skal jeg ha fokus på å utvikle en prestasjonskultur og en utviklingskultur. Jeg skal sette spillere i gode prosesser, vi skal ha gode treninger og gjøre det som skal til. Så får vi se hvor langt vi klarer å dra det.
Sørlendingen har signert en kontrakt som strekker seg ut 2026-sesongen. Hva fremtiden bringer etter det, er hun ikke helt sikker på.
– Jeg har aldri hatt veldig tydelige mål om at jeg må enten dit eller dit. Jeg vil være der det er tilstrekkelig med utfordringer. Hvor det måtte være til slutt, det vet jeg ikke. Jeg skal bare jobbe målrettet med arbeidsoppgavene jeg har fått nå.
Trente juniorlaget
31-åringen har imponert styret stort før ansettelsen.
– Vilde imponerte oss veldig på intervju, og har vært en av våre foretrukne kandidater lenge til jobben. Hun har brukt tiden godt på å sette seg inn i hva Skeid er, hva hun vil med laget og hvordan dette skal formes videre, forteller Jo Andreas Gundersen fra Skeids styre.
Rislaa har hatt flere forskjellige roller i Grorud, og kommer nå fra rollen som hovedtrener for Skeids juniorlag.
– Jeg kjenner veldig godt til flere av de unge spillerne der, men jeg gleder meg til å bli bedre kjent med de mer etablerte spillerne. Jeg gleder meg kjempemye til å jobbe videre med det de har jobbet med. Jeg ser potensiale i klubben og i spillergruppa som jeg vil videreutvikle.
Fått med deg denne?
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/12/10/3842236-78077648-2560-1440.png)
KBK-sjefen etter opprykket: – Ikke tenkt at det skulle skje
Video credit: Eurosport
(©NTB/Discovery)
Relatert
Reklame
Reklame