NTB
Mudryk benekter dopingjuks: – Et stort sjokk
Av
Publisert 17/12/2024 klokken 11:27 GMT+1
Chelsea-profilen Mykhajlo Mudryk (23) benekter å bevisst ha jukset etter at han avga en positiv dopingtest for et forbudt stoff. – Et stort sjokk, sier spilleren selv.
Bruno Fernandes før Glimt-kampen: – Europa League er et mål for oss
Video credit: Eurosport
- Se OL-kavalkaden «Gull, svette og tårer» med Solfrid Koanda, Stine Oftedal Dahmke og Line Flem Høst på Max og TVNorge fra 16. desember!
I en uttalelse fra Chelsea heter det at det er funnet uregelmessigheter ved en urinprøve avgitt av ukraineren. Mudryk og klubben venter nå på svar på «B-prøven».
Den britiske storavisen The Times og ukrainske Tribuna var først ute med å ha opplysninger om Mudryks prøve.
– Mykhailo har kategorisk bekreftet at han aldri bevisst har brukt noen forbudte stoffer. Både Mykhailo og klubben vil nå samarbeide med relevante myndigheter for å finne ut hva som har forårsaket dette, skriver Chelsea i en uttalelse.
Utelatt fire ganger
Klubben vil ikke gi ytterligere kommentarer. Ifølge The Times peker angivelig Mudryk på at den aktuelle dopingprøven må ha blitt forurenset.
– Dette kom som et stort sjokk, ettersom jeg aldri bevisst har brukt noen forbudte stoffer eller brutt noen regler, og jeg jobber tett med mitt team for å undersøke hvordan dette kan ha skjedd, skriver Chelsea-stjernen på Instagram.
Mudryk har vært utelatt fra Chelseas spillertropp de fire siste kampene. Det er blitt rapportert om sykdom som årsak til forfallene, men ifølge Tribuna skal dopingprøven ha vært den egentlige årsaken.
– Har ikke gjort noe galt
– Jeg vet at jeg ikke har gjort noe galt og er fortsatt håpefull med hensyn til at jeg snart vil være tilbake på banen. Jeg kan ikke si noe mer nå på grunn av prosessens konfidensialitet, men jeg vil gjøre det så snart jeg kan, legger han til.
23-åringen risikerer dermed fire års utestengelse fra fotballen. I 2023 ble også Paul Pogba tatt for doping og ble utestengt i fire år. Franskmannens straff ble riktignok redusert til 18 måneder i oktober.
Mudryk gjorde i januar 2023 overgang fra Sjakhtar Donetsk til Chelsea, hvor han ikke har oppnådd den suksessen som han var spådd. Fasiten etter 73 kamper er ti mål og ni målgivende.
(©NTB)
Relatert
Reklame
Reklame