Har flere nordmenn på blokka – svarer på Brann-kobling: – Sprøtt

Allsvenskan-klubben har flere norske navn på blokka i sin søken etter en ny hovedtrener. Én av kandidatene svarer også på koblingen til den ledige Brann-jobben.

Se pressekonferansen med Horneland

Video credit: Eurosport

  • Se OL-kavalkaden «Gull, svette og tårer» med Solfrid Koanda, Stine Oftedal Dahmke og Line Flem Høst på Max og TVNorge fra 16. desember!
Fotballsesongen 2024 er over i både Norge og Sverige, og flere klubber er nå på utkikk etter nye hovedtrenere.
Allsvenskan-klubben IFK Norrköping er blant klubbene som trenger en ny mann i sjefstolen etter at de sparket Andreas Alm mandag.
Ifølge det svenske fotballnettstedet «Fotbollskanalen» har klubben flere navn på blokka, blant annet tre nordmenn.

Tre aktuelle nordmenn

Morten Kalvenes, Leif Gunnar Smerud og Sindre Tjelmeland er alle aktuelle navn, skriver Fotbollskanalen. I tillegg er også svenske Martin Falk og Anes Mravac mulige kandidater til den ledige jobben.
Kalvenes tok i høst over Sogndal etter Tore Andre Flo fikk sparken. Han har tidligere vært assistenttrener for Kjetil Knutsen i Bodø/Glimt og for Per-Mathias Høgmo i japanske Urawa Red Diamonds.
Leif Gunnar Smerud var Norges U21-landslagstrener i nærmere ti år. Han var midlertidig trener for damelandslaget i fjor høst. Han var også trener for det såkalte «nødlandslaget» mot Østerrike under pandemien.
Tjelmeland har en fortid i Åsane, Ull/Kisa og Start i norsk fotball. Han fikk plutselig ansvaret som midlertidig sjef for IFK Göteborg. Der var han i et halvt år før han gikk til polske Lech Poznan hvor han nå er assistenttrener for danske Niels Frederiksen.

Svarer på interessen

Tjelmeland har også uttalt seg om interessen fra IFK Norrköping til Fotbollskanalen.
– Det er smigrende, sier Tjelmeland om interessen.
Magni Fannberg er sportsjef i IFK Norrköping. Fannberg og Tjelmeland kjenner hverandre godt fra tiden som sportssjef og trener i Start.
– Jeg liker ham veldig godt og vi kommer helt sikkert til å samarbeide i fremtiden, men nå har jeg ikke hørt noe, og jeg har mine tanker her i Lech Poznan.
I Eliteserien har det også dukket opp ledige trenerjobber etter at både Erling Moe og Eirik Horneland er ferdig i henholdsvis Molde og Brann.
Tidligere Åsåne-assistent Tjelmeland er en som har blitt nevnt når det kommer til den ledige jobben i Bergen.
– Jeg så det. Det er sprøtt hva du kan bli omtalt i på én dag. Men jeg trives veldig godt her, og jeg har et godt samarbeid med hovedtreneren her.

Gjør som 3 millioner brukere på appen
Hold deg oppdatert på siste nytt, resultater og livesport
Last ned
Del denne artikkelen
Reklame
Reklame