NTB
VM-medaljen glapp for Haugan etter kjempefeil
Av
Oppdatert 14/02/2025 klokken 15:26 GMT+1
Timon Haugen ledet etter første omgang, men misset den andre og endte som beste nordmann på sjuendeplass i storslalåmrennet i Saalbach.
Timon Haugan.
Foto: Getty Images
- Følg Viktor Hovlands andrerunde i Genesis Invitational fra kl. 20:00 fredag på Max!
Det norske laget har fire utøvere blant de elleve beste i storslalåmcupen i verdenscupen denne sesongen. Det skapte store forventninger før start i Saalbach.
Haugan ledet etter første omgang. Han hadde to hundredeler å gå på til sveitsiske Loïc Meillard foran omgang nummer to. I finalen ble det imidlertid norsk kjempebom.
Haugan gjorde blant annet en stor feil på toppen som kostet mye tid.
Østerrikske Raphael Haaser traff på sin side perfekt og tok gullet etter å klatret fire plasser. Sveitserne Thomas Tumler og Meillard stakk av med de øvrige medaljene.
Oppdal-løper Haugan er den eneste av de norske løperne som ikke har vært på pallen i storslalåm i verdenscupen denne sesongen. Han har imidlertid en tredjeplass fra rennet i Aspen i mars i fjor.
Noen ny pallplassering ble det altså ikke fredag.
Steen Olsen kjørte ut
Alexander Steen Olsen jaktet i likhet med lagkameraten medalje i Saalbach fredag. Han var 45 hundredeler bak Haugan foran omgang nummer to. Det ga fjerdeplass.
I annen omgang satset 23-åringen alt og måtte betale for det. Rett før mål havnet han på innerski og kjørte ut. Dermed var VM-dagen spolert.
Henrik Kristoffersen lyktes heller ikke og var 88 hundredeler på etterskudd etter omgang nummer én. I den andre klarte han heller ikke kjøre seg nevneverdig opp og så svært skuffet ut i målområdet etter åttendeplassen.
– Helt greit gjennomført, uten for store feil, men manglet litt på gjennomsnittsfarten her i dag, sa Viaplay-ekspert Kjetil André Aamodt.
Braathen-bom
Atle Lie McGrath kjørte for forsiktig i første omgang og tapte mer enn ett sekund til teten. Det gjorde oppgaven nær umulig foran finalen. Der tok han ledelsen i mål, men måtte likevel se at det ikke ble noe kjempehopp på listene. Fasiten ble tiendeplass.
Lucas Braathen kjørte uvanlig svakt i Saalbach. Norskbrasilianeren var nesten to sekunder bak etter en svak omgang, og i den andre ble det noen få plassers klatring. Det ble uansett en mager trøst.
– En kjip dag, rett og slett. Jeg sliter i storslalåm generelt. Jeg visste det da jeg kom hit, sa Braathen til NTB.
Verdenscupleder Marco Odermatt var på forhånd pekt på som en av de norske guttas største rivaler i kampen om gullet. Sveitseren var nummer tre etter første omgang, men fikk det for tøft i den andre.
Til slutt endte han sju hundredeler utenfor pallen på fjerdeplass.
(©NTB)
Reklame
Reklame