Kristoffersen vant i Val d'Isère
Av Noah Waag
Oppdatert 15/12/2024 klokken 14:03 GMT+1
Henrik Kristoffersen leverte stort søndag.
Henrik Kristoffersen.
Foto: Getty Images
- Se OL-kavalkaden «Gull, svette og tårer» med Solfrid Koanda, Stine Oftedal Dahmke og Line Flem Høst på Max og TVNorge fra 16. desember!
I andreomgang kjørte Atle Lie McGrath inn til ledelse med - 0,37 hundredeler til den sveitsiske lederen Loic Meillard. Da gjensto det syv utøvere på toppen, deriblant Henrik Kristoffersen og Timon Haugan.
Der maktet ikke Haugan å kjøre inn til pallplass.
Kristoffersen derimot kjørte knirkefritt og gikk inn til en ledelse med -52 hundredeler foran McGrath.
Sistemann ut på toppen kjørte ut. Det ble dermed dobbelt norsk.
Jaktene nordmenn etter førsteomgang
Kristoffersen kjørte offensivt fra start og så grønne tider hele veien til mål.
– Det var ikke perfekt, men han holder gassen i bånn og redder seg fint inn ved et par anledninger der, sa Kjetil André Aamodt på Viaplays sending.
Ledelsen holdt imidlertid ikke lenge. Fra startnummer ti var franske Steven Amiez 32 hundredeler raskere og sørget for forhåpninger blant hjemmepublikummet før finaleomgangen.
Timon Haugan og Atle Lie McGrath er også med i pallkampen. Begge leverte fint fra tidlige startnumre og er et par tideler bak tredjeplassen halvveis.
Fra startnummer 28 fikk ikke Lucas Pinheiro Braathen det til å stemme. 24-åringen startet svakt og greide ikke å heve seg utover omgangen. Med 2,65 sekunder opp til førsteplassen er han på 22.-plass etter at 30 utøvere har kjørt.
Hjemmehåpet Clément Noël stilte ikke til start søndag. Franskmannen pådro seg en liten skade da han kjørte ut i lørdagens storslalåmrenn.
Alexander Steen Olsen er ikke med i rennene i Frankrike. Knesmerter gjør at vinneren av verdenscupåpningen i Sölden ikke kan kjøre.
Kristoffersen Meritter
Debut i verdenscupen: 11. mars 2012 i Kranjska Gora, Slovenia
VM-medaljer: 2 gull (storslalåm 2019, slalåm 2023), 1 bronse (slalåm 2021)
OL-medaljer: 1 sølv (storslalåm 2018), 1 bronse (slalåm 2014)
Verdenscupen: 31 enkeltseirer (24 i slalåm, 7 i storslalåm). Har vunnet slalåmcupen to ganger og storslalåmcupen én gang.
(NTB/Eurosport)
Relatert
Reklame
Reklame