Det føles ut som forrige uke at vi kunne feire en delt femteplass i FedEx Cupen for Viktor etter det magiske slaget på det aller siste hullet under i Tour Championship. Men denne uken er det altså klart for ny sesong for Hovland i Shriners Children Open på TPC Summerlin i Las Vegas.
Og vi må kunne si det er en sesongdebut fullstappet med forventinger. Etter å ha overbevist i sin første fulle sesong, fulgte han så til de grader om i 2020/2021 sesongen. Så hvordan skal vår mann ta neste steg, hva må utvikles og på hvilke områder er det mest rom for forbedring?
  • Følg Viktor Hovland i Shriners Children's Open på GOLFTV og Eurosport.no
Shriners Children's Open
Hovland uten topplassering i sesongstarten
10/10/2021 PÅ 20:38
Man kan alltid ble bedre på alt i en sport som golf, men selv for en spiller av Viktors kaliber er det enkelte områder som trenger mer arbeid enn andre. Skal Hovland ta steget inn topp 10 i verden og stabilisere seg der, ja da er det noen justeringer og forbedringer på enkelte områder som jeg tror kan slå ut meget positivt.
Jeg har sett på statistikken fra fjorårssesongen hos de 10 beste spillerne i verden og satt tallene opp imot det Viktor leverte. Det er ingen overraskelser i skjemaet under, men klare svar på hvor det er mest å hente.
Viktor vs. topp 10.Best blant topp 10Verst blant topp 10
Nr. i verdenTopp 10SG fra utslagSG innspillSG Utslag til innspillSGnærspill,rundt greenSG puttingSG total
1Jon Rahm0,8340,7171,7670,2160,3312,098
2Dustin Johnson0,3610,3150,8240,1470,4291,253
3Collin Morikawa0,2811,1701,5280,077-0,4571,071
4Patrick Cantlay0,5690,4861,4180,3630,4021,820
5Xander Schauffele0,2660,651,0040,0870,4801,484
6Justin Thomas0,2350,8871,4180,2960,0261,444
7Bryson DeChambeau1,1620,2911,367-0,0850,4561,823
8Louis Oosthuizen0,0230,4590,8350,3530,7641,599
9Brooks Koepka0,6310,4821,1710,0580,1871,357
10Tony Finau0,2810.4611,0400,2980,0901,130
Gjennomsnitt0.4640,5921,2370,1810,2711,508
14Hovland0.6560,6481,2630,0410,0541,316
Differanse mot topp 100.1920,0560,0260,2220,217-0,192
Det er lett å se hvilke områder som er vår manns største styrker. I hele sin profesjonelle karriere har spillet fra tee og inn mot green vært suverent, noe statistikken støtter fullt ut. Viktor er bedre enn de ti beste i verden i snitt fra tee, inn mot green og fra tee til green.
Denne delen har han klart å utvikle gjennom å øke lengden fra tee uten å miste merkverdig presisjon, mens han mot slutten av fjorårssesongen igjen løftet jernspillet når han byttet tilbake til sine «gamle» jernkøller. Spillet i disse delene er så bra og vil på alle baner gjøre at forutsetningene for å lykkes for Viktor er store.
Så hvor må det bli bedre for at Viktor skal ta det siste steget? Vi kan dele det inn i tre punkter, så er det viktig å ha i bakhodet at vi sammenligner han med de aller beste i verden.

Wedger

Både på og rundt green har Viktor tatt store steg og blitt gradvis bedre, men det er fortsatt her det er mest å hente sett opp imot de aller beste. Wedgene, altså slag fra 125 meter og inn må i snitt være litt nærmere, noe som igjen vil gjøre det enklere å få i flere putter.
Slik kan også puttingen løftes et hakk. Her ser vi litt for ofte at han er 5-6 meter unna, og fra den avstanden er det vel kun Jordan Spieth som setter mer enn han bommer.
Saken fortsetter under videoen.

Hovland fleipet med lagkameratene: – Vi har kanskje blitt litt for godt kjent

Nærspill

Pilen peker i riktig retning også i denne delen, men det er fortsatt noe igjen på stabiliten i nærspillet. Klarer han å heve det laveste nivået rundt greenene vil det kunne gi et nødvendig løft og også lette noe av presset på det lange spillet. Statistikken viser at det er mest å hente på nærspillslag rett utenfor greenen, spesielt fra fairway eller kortklipt gress.

Fortsette utviklingen på green

Det siste punktet ere å fortsette den positive utviklingen på greenene. Det ble veldig tydelig i Ryder Cup at det var på greenene europeerne ga fra seg mest, og det var dessverre også tilfelle for Viktor.
Selv om puttingen har blitt et kvart slag bedre i snitt per runde, så kan det bli enda bedre og han kan fortatt få i enda flere putter. Med hans fantastiske lange spill vil Hovland alltid få mye muligheter på greenene, så da gjelder det å ta vare på disse enda oftere.
Ser man på statistikken viser den også at de aller beste fortsatt ligger et lite stykke foran på greenen og tjener flere slag her per runde. Så det er tydelig at Aimpoint systemet har bidratt positivt, og det er bare å fortsette arbeidet med dette så vil Hovland bli enda tryggere og enda bedre på å lese greenene.
Det blir veldig spennende å se hvordan denne tredje sesongen til vårt stjerneskudd utarter seg. Det føles ut som han bare tar nye steget hvert eneste år, og blir bedre og bedre for hver dag som går. Nå vil han ha enda mer erfaring fra de ulike banene og de store turneringene, som igjen kan gi enda mer trygghet og selvtillit hver uke. Jeg klarer knapt vente med å sette i gang.

Her er Hovlands beskjed til unge norske golfere

Shriners Children's Open
Hovland falt tilbake etter svak tredjerunde
10/10/2021 PÅ 04:46
Shriners Children's Open
Se høydepunktene fra dag to av Shriners Children's Open
09/10/2021 PÅ 05:24