Fotball
Eliteserien

Rekordmange kort og straffer skaper sterke reaksjoner: – Vi må fjerne straffespark helt

Del dette med
Kopiere
Del denne artikkelen

Espen Eskås, Kai Erik Steen og Rohit Saggi

Foto: Scanpix

AvVegard Flemmen Vaagbø | Carl Henning Biørnstad
31/07/2020 på 21:26 | Oppdatert 01/08/2020 på 19:06

Dommerne i Eliteserien har virkelig blåst seg varme denne sesongen. Faktisk ligger årets kampledere på et rekordhøyt snitt – både ved tildelte gule kort og antall straffespark. Nå reagerer flere spillere, og beskriver den hyppige blåsingen som «fullstendig skivebom».

  • Allerede til helgen braker Eliteserien i gang igjen. Se Sandefjord - Molde fra klokken 18:00 på Eurosport Norge, Dplay og Eurosport Player – sikre deg tilgang her!

– Vi må fjerne straffespark helt, spør du meg. Både i internasjonal og norsk fotball er det dessverre en stor del av «gamet» å jukse seg til straffespark, så det er på tide å gjøre noe drastisk der. Få vekk alt med straffespark i fotballen.

Eliteserien

Ingebrigtsen kan bli Brann-trener i løpet av helgen

FOR 5 TIMAR SIDAN

Det redikale forslaget over tilhører Brann-spiller Kristoffer Barmen. Denne uken gjestet midtbanespilleren podcasten Spillerrådet, der det blant annet ble lagt fram en statistikk på årets dommerstab i Eliteserien.

Tallenes tale er tydelige, men også meget oppsiktsvekkende. Statistikken viser at dommerne dømmer dobbelt så mange straffespark denne sesongen enn det de gjorde i snitt forrige sesong. I tillegg deles det ut rekordmange gule kort – der samtlige dommere ligger godt over et snitt på 2.5 gule per kamp.

Under følger statistikken på antall straffespark per dommer denne sesongen, sammenlignet med sesongen 2019. Tallene er hentet etter runde ti i Eliteserien.

Dommere2020Snitt per kamp2019Snitt per kamp
Tore Hansen00.0040.18
Rohit Saggi60.7540.20
Ola Hobber Nilsen50.6360.32
Tom Harald Hagen40.5740.20
Tommy Skjerven30.4320.11
Kai Erik Steen30.5010.09
Espen Eskås20.2960.29
Svein Oddvar Moen40.67100.48

– Fullstendig skivebom

Denne ukens Spillerrådet-episode ble spilt inn i kjølvannet av Aalesunds kontroversielle straffescoring mot Start, der dommer Ola Hobber Nilsen pekte på ellevemetersmerket etter at Niklas Castro filmet seg til en straffe.

Se hele episoden nedersen i saken.

Nå tar Kristoffer Barmen et oppgjør med det han mener er unødvendige involveringer av dommerne, spesielt ved situasjoner som ikke regnes som farlig spill.

– Selv om det er straffe (Castro journ.anm), så er han på vei ut av feltet og det er aldri på noen som helst måte farlig spill. I tillegg får de en scoring ut av det, så nå er vi nødt til å få det ut av fotballen. Innfør frispark innenfor sekstenmeteren istedenfor, sier en engasjert Brann-spiller i ukas episode av Spillerrådet.

Se video av hendelsen med Niklas Castro her. Saken fortsetter under videoen.

Skuffet over nok en feilaktig dommeravgjørelse: – Han filmer seg til straffe

00:02:54

Også Mjøndalen-kaptein Christian Gauseth mener at fotballen nå beveger seg i en feil retning.

– Vi begynner mer og mer å nærme oss basketball. Kroppskontakt og dueller er en mye viktigere del av spillet i fotball, og vi ser nå at trenden er at denne kontakten blir slått mye mer ned på. En ting er å beskytte spillerne, men det er ikke det dette handler om. Det er ikke farlig med kroppskontakt, konkluderer Gauseth.

– Dette er fullstendig skivebom av dommerne, legger han til.

Under følger statistikken på utdelte gule kort per dommer denne sesongen, sammenlignet med sesongen 2019. Tallene er hentet etter runde ti i Eliteserien.

Dommer2020Snitt per kamp2019Snitt per kamp
Tore Hansen343.78652.95
Rohit Saggi405.00713.55
Ola Hobber Nilsen202.50552.89
Tom Harald Hagen273.86603.00
Tommy Skjerven233.29542.84
Kai Erik Steen335.50393.55
Espen Eskås213.00703.33
Svein Oddvar Moen162.67411.95

– Må endre på regelverket

For å gå litt mer i dybden på de faktaene som ble presentert under Spilerrådet-episoden, er det tydelig at stort sett samtlige dommere ligger på et høyere snitt i år enn det de gjorde i fjor.

Rohit Saggi er den dommeren som deler ut flest straffespark, med et snitt på 0.75 straffer per kamp – noe som tilsvarer seks straffer på åtte kamper.

Til sammenligning blåste den 28 år gamle kamplederen totalt fire straffespark på 20 kamper i 2019. Også Tommy Skjerven og Kai Erik Steen har pekt på straffemerket flere ganger denne sesongen, enn hele sesongen i fjor.

– Det fotballregelverket vi har i dag er ikke bygget på fotballen anno 2020. Jeg mener vi må endre på regelverket. Vi kan ikke leve med 0.7-0.8 straffespark per kamp, verken i norsk eller internasjonal fotball, sier Kristoffer Barmen.

Rohit Saggi er også høyte opp på utdeling av antall gule kort denne sesongen. Dommeren deler i snitt ut 5.00 gule per kamp. Til sammenligning snittet kamplederen på 3.55 gule kort per kamp i 2019. Kai Erik Steen deler ut flest gulfargede kort, med et snitt på 5.50 per kamp.

Ola Hobber Nilsen må sto over den kommende runden etter at han dømte Aalesund-Start i midtuka. Se hva dommeren sa til Eurosport etter kampen her.

Dommeren innrømmer feil etter Castros filming: – Jeg blir lurt

00:02:52

– Handler om det tette kampprogrammet

Haugesund-stopper Fredrik Pallesen Knudsen støtter forslaget til Barmen om å skrote straffer og innføre frispark innenfor sekstenmeteren. Samtidig mener forsvarsspilleren at man ikke skal legge absolutt alt på dommerne.

– Som midtstopper hadde det vært veldig fint å innføre frispark innenfor sekstenmeteren og droppe straffer. Straffespark er ofte avgjørende i de fleste kamper.

– Samtidig tenker jeg at den høye statistikken handler mer om det tette kampprogrammet og ikke så mye om dommerne. Vi har spilt mange kamper på kort tid, og spillerne er gjerne litt mer mer mentalt slitne, så da kan ting skje litt oftere, fortsetter Pallesen Knudsen.

Se hele episoden av ukas Spillerrådet her.

Spillerrådet: Den store dommerdiskusjonen, fjerning av straffespark og Castro-filming

00:56:38

Eliteserien

Skadetrøbbel for Haugesund – både første og andrevalg blir ikke med til Drammen

FOR 9 TIMAR SIDAN
Eliteserien

Glimts fysiske apparat støtter Knutsen: – Sammy er mer et prosjekt

FOR 11 TIMAR SIDAN
Relatert
FotballEliteserien
Del dette med
Kopiere
Del denne artikkelen